Wiadomości OZE Kolejne zatrzymania w Zabrzu w sprawie wylewania niebezpiecznych substancji 25 kwietnia 2019 Wiadomości OZE Kolejne zatrzymania w Zabrzu w sprawie wylewania niebezpiecznych substancji 25 kwietnia 2019 Przeczytaj także Polska Bakterie w miejskich tężniach. Kraków chce wprowadzenia norm sanitarnych Miejskie tężnie zaczęły powstawać, by pełnić rolę „mini-uzdrowisk” dostępnych dla mieszkańców miast. W ostatnim czasie stały się bardzo popularne, dzięki wskazywanym prozdrowotnym właściwościom. Dzięki inicjatywom samorządów oraz często w wyniku głosowań na projekty Budżetu Obywatelskiego następne obiekty tego typu zaczęły pojawiać się w kolejnych miejscach w Polsce. Jednak te drewniane konstrukcje z gałązek tarniny mogą kryć niewidoczne zagrożenie. Badania mikrobiologiczne dowodzą, że często przy niewłaściwym utrzymaniu miejskie tężnie mogą stać się środowiskiem sprzyjającym rozwojowi bakterii i grzybów. Problemem ma być brak odpowiednich regulacji prawnych, co sprawia, że nie są zapewnione odpowiednie warunki sanitarne. Polska Giełda bije rekordy, a firmy zwalniają tysiące pracowników. Narasta cichy kryzys polskiej gospodarki Początek roku pokazał wyraźny kontrast w polskiej gospodarce – rekordy na warszawskiej giełdzie zbiegły się z falą zwolnień i pogarszającą się sytuacją na rynku pracy. Rosnące koszty działalności sprawiają, że część przedsiębiorców ogranicza inwestycje lub całkowicie wycofuje się z mniej rentownych segmentów rynku. Efektem są tysiące zwolnień i najsłabsza sytuacja na rynku pracy od ponad czterech lat. W tle tego kryzysu sektor energetyczny przechodzi gwałtowną transformację, od której zależą koszty prowadzenia biznesu w kraju nad Wisłą. Rzecznik prasowy śląskiej policji poinformował, że funkcjonariusze z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą zatrzymali dwie kolejne osoby podejrzane o nielegalne pozbywanie się odpadów. Sprawa jest w toku – planowane są kolejne aresztowania. Reklama Obaj zatrzymani to mieszkańcy powiatu gorlickiego – jeden z nich jest właścicielem firmy transportowej, drugi pracuje jako kierowca. Są podejrzani o składowanie i przewożenie niebezpiecznych substancji bez zezwoleń oraz porzucanie odpadów na obszarze należącym do zabrzańskiego magistratu. Podejrzanych objęto dozorem, ponadto zastosowano poręczenia majątkowe. To kolejny, nie ostatni etap śledztwa. Od czego się zaczęło? Złapani na gorącym uczynku – przełom 2018 i 2019 roku W grudniu 2018 roku oraz styczniu bieżącego roku policja zatrzymała inicjatorów procederu i zarazem wspólników obecnych podejrzanych. 52-letni mieszkaniec Gliwic i 68-letni mieszkaniec Katowic dzierżawili grunty od Urzędu Miasta Zabrze, oficjalnie na potrzeby firmy handlującej węglem. Jak okazało się w istocie, zatrzymani składowali nielegalne, toksyczne odpady. Po odebraniu zawiadomienia od mieszkańca Zabrza policja razem ze strażakami weszła na teren posesji i przyłapała przestępców na gorącym uczynku, gdy wylewali niebezpieczne substancje do gruntu. Według ustaleń śledztwa grupa w ten sposób pozbyła się zawartości kilkuset opakowań 1000-litrowych (m.in. kwasy), a ponadto odpadów w formie stałej. Łączny koszt utylizacji oszacowano na nie mniej niż 200 tys. złotych. Mężczyźni zostali aresztowali. Mienie zabezpieczono na poczet przyszłych kar. Nielegalne pozbywanie się odpadów to problem w skali całego kraju. W ostatnich miesiącach policja w samym Śląsku odnotowała wiele takich przypadków. Powyższa sprawa jest rozwojowa, w najbliższych miesiącach dojdzie do kolejnych zatrzymań. Życzymy policji dalszych sukcesów. Fot.: Canva Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.