Mafia śmieciowa: aresztowano 15 osób w całym kraju

Prokuratura Regionalna w Katowicach poinformowała, że sąd wydał nakaz aresztowania czterech osób podejrzanych w śledztwie dotyczącym nielegalnego składowania i porzucania niebezpiecznych odpadów oraz nakaz przesłuchania trzech kolejnych.

Z informacji udostępnionych przez Prokuraturę Krajową w związku z tzw. mafią śmieciową dotychczas zostało aresztowanych już 15 osób, które najprawdopodobniej należą do trzech powiązanych ze sobą grup przestępczych zajmujących się składowaniem niebezpiecznych odpadów. Ich działania polegały na wynajmowaniu miejsc, takich jak hale magazynowe, do pozostawiania w nich np. szkodliwych cieczy – rozpuszczalników i lakierów, które następnie porzucali.

Fotowoltaika od Columbus Energy

W związku z mafią śmieciową nakazy resztowania wydały: Prokuratura Regionalna w Katowicach, Prokuratura Regionowa w Częstochowa-Północ i Prokuratura Okręgowa w Krakowie. Podjęte działania prawne wiążą się z obawą matactwa w sprawie oraz zakresem działalności przestępczej – zarzuty wobec zatrzymanych dotyczą kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, nielegalnego składowania odpadów, prania brudnych pieniędzy oraz sprowadzenia niebezpieczeństwa dla zdrowia i życia wielu osób.

Sąd Rejonowy Katowice-Wschód zdecydował o aresztowaniu czterech spośród podejrzanych w tej sprawie. Trzy kolejne osoby będą przesłuchiwane dzisiaj. Dzisiaj (red. środa – 3.04.) zapadnie też decyzja w sprawie stosowania wobec nich środków zapobiegawczych – powiedział PAP rzecznik Prokuratury Regionalnej w Katowicach Waldemar Łubniewski. Rzecznik podkreśla, że podejrzani są odpowiedzialni za nielegalne składowanie i porzucanie ogromnych ilości toksycznych odpadów.

Z danych udostępnianych przez rejonowe i okręgowe prokuratury poszczególnych województw wynika, że proceder nielegalnego składowania toksycznych odpadów prowadzony był na terenie województwa małopolskiego, świętokrzyskiego, śląskiego, podkarpackiego, wielkopolskiego oraz pomorskiego. Szkodliwe chemikalia pozostawiano m.in. na terenie hal magazynowych i wykopiskach ziemnych, blisko sporych skupisk ludzkich, terenów atrakcyjnych turystycznie czy nieopodal obszarów wodnych.

źródło: teraz-srodowisko.pl