Kolejny kongres Open Eyes Economy Summit uwieńczony sukcesem

Kolejny kongres Open Eyes Economy Summit uwieńczony sukcesem

W dniach 14-15 listopada b.r. w Centrum Kongresowym ICE Kraków, odbyła się druga edycja Open Eyes Economy Summit. Prawie 200 prelegentów z całego świata opowiadało o szeroko pojętej ekonomii wartości i gospodarce otwartych oczu. W tym roku w wydarzeniu uczestniczyło prawie 2000 osób. Open Eyes Economy rośnie i wciąż rozwija błękitną rewolucję.

Inteligentne miasta, gospodarka okrężna, upadek roli kapitału i wzrost siły wartości w życiu firm. To tylko niektóre tematy, które zostały poruszone w ramach 5 filarów tematycznych Kongresu: Firma-Idea, Miasto-Idea, Marka – Kultura, Człowiek – Praca, Ład międzynarodowy. W ramach OEES2 odbyły się również liczne spotkania w meeting points, sesje Q&A i starcia poglądów w battle point. Nie zabrakło również kultury i sztuki, zostały poruszone tematy związane z życiem w mieście, świadomym kupowaniem i odpowiedzialnym handlem. Mowa była również o inicjatywach oddolnych, tworzących wyspy i archipelagi połączone wspólnymi poglądami i ideami, które oddziałują na gospodarkę i kulturę.

Wydarzenie wyszło poza przestrzeń Centrum Kongresowego ICE Kraków – spotkania, pokazy filmów, koncerty i spektakle odbywały się w całym Krakowie, i były dostępne nie tylko dla uczestników kongresu, ale również mieszkańców Miasta. Ta lokalność i bliska współpraca z władzami miasta i województwa jest bardzo ważna dla twórców kongresu, objawia się nie tylko poprzez to, że odbywa się w Krakowie. To właśnie Kraków i Małopolska mogą być poligonem dla zmian postulowanych przez Open Eyes Economy.

OEES2 2017 3

Podczas tegorocznej edycji Gil Penalosa, ekspert od zarządzania przestrzenią miejską i założyciel 8-80 Cities, brał udział w otwartej debacie dotyczącej ulicy Krupniczej w Krakowie, przedstawiając pomysły na jej modernizację i dyskutując o niej z innymi ekspertami, aktywistami miejskimi i najważniejszymi interesariuszami – samymi mieszkańcami Krakowa. – Mamy świadomość, że zmiany należy konsultować z mieszkańcami – zapewnia Jacek Majchrowski, Prezydent Miasta Krakowa. – Ekonomia nie jest tylko kwestią zysku, ani biznesu w sensie czysto matematycznym. Powinna nieść za sobą wartości dodatkowe. Wartości nie tylko dla tych, którzy tworzą tę ekonomię, ale także dla całego społeczeństwa. Ten kongres zdecydowanie wychodzi poza sprawy ekonomiczne, kładzie nacisk na kulturę, politykę mieszkaniową, komfort życia i funkcjonowania w mieście, czyli na sprawy, które dla Krakowa są bardzo ważne – dodaje Prezydent.

Historia ruchu intelektualnego Open Eyes Economy cały czas się rozwija i ewoluuje. Jak stwierdził prof. dr hab. Jerzy Hausner, współtwórca Open Eyes Economy i przewodniczący Rady Programowej – Idea OEE opiera się na założeniu, że wolnorynkowa gospodarka odeszła od wartości. Ekonomiści posługują się tym kryterium głównie w kontekście ceny i zysku. Czas przypomnieć sobie, że jeżeli coś monetyzujemy, to ma to wpływ na społeczeństwo i środowisko naturalne. I nie możemy pominąć tego związku. Celem OEES jest dyskusja nad tym jak ten powrót do humanizmu w ekonomii przeprowadzić.

Open Eyes Economy Summit już jest przez niektórych określanym mianem małego Davos. Prace nad przyszłą edycją już się rozpoczęły i odbędzie się ona 20-21 listopada 2018 r. Przez cały kolejny rok w ramach cyklu OEES on Tour będą odbywały się spotkania, seminaria i wydarzenia propagujące ideę Open Eyes Economy. W 2018 roku Open Eyes Economy chce mocniej zaznaczyć swoją obecność zarówno w kraju, jak i za granicą.

Miejcie oczy otwarte!

­­­­­­­­­­­­­­­­­­

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.