Kolumbia zmienia termin aukcji OZE

Aukcja OZE w Kolumbii pierwotnie była zaplanowana na drugiego stycznia przyszłego roku. Zdecydowano jednakże o przesunięciu wydarzenia na jeszcze nieustalony dokładnie późniejszy termin w trzecim kwartale 2019 roku. Styczniowa aukcja miała być pierwszą aukcją OZE w Kolumbii. Organizujące przedsięwzięcie UPME wstrzymało się także z publikacją zasad udziału w aukcji na prośbę zainteresowanych stron.

Doniesienia te potwierdziła gazeta „La República”, powołując się na dyrektora UPME Ricardo Ramireza oraz wiceministra energetyki i górnictwa Diego Mesy, którzy na konferencji prasowej zapowiedzieli przesunięcie aukcji na późniejszy termin.

Jak donosi gazeta, opóźnienie aukcji jest spowodowane wnioskami inwestorów i deweloperów z tego sektora, którzy niedawno spotkali się z rządem w tej sprawie.

Aukcja miała być neutralna technologicznie. Władze Kolumbii chciały zakupić od 1 GW do 1,5 GW nowych mocy odnawialnych. Rząd jest zainteresowany głównie projektami wiatrowymi, fotowoltaicznymi i biomasowymi o mocy powyżej 10 MW. Wybranym w aukcji projektom mają przysługiwać dziesięcioletnie umowy na sprzedaż energii elektrycznej po ustalonej cenie.

Kolumbia jest obecnie zainteresowana zwiększeniem swojego portfolio produktów OZE – zwłaszcza solarnych – by zdywersyfikować swój system, składający się głównie z elektrowni wodnych.

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Niemcy osiągną 52 GW z fotowoltaiki w przyszłym roku. Nowy cel to 98 GW

Od stycznia do sierpnia tego roku Niemcy wybudowali elektrownie PV o łącznej mocy 2,7 GW. Sumując wszystkie instalacje na terenie kraju, zaczęli dysponować potencjałem o mocy 48,65 GW. Natomiast wynik z końca 2018 roku dawał niemieckiej fotowoltaice udział na poziomie około 7,3% w miksie energetycznym.