Kolumbia zmienia termin aukcji OZE

Aukcja OZE w Kolumbii pierwotnie była zaplanowana na drugiego stycznia przyszłego roku. Zdecydowano jednakże o przesunięciu wydarzenia na jeszcze nieustalony dokładnie późniejszy termin w trzecim kwartale 2019 roku. Styczniowa aukcja miała być pierwszą aukcją OZE w Kolumbii. Organizujące przedsięwzięcie UPME wstrzymało się także z publikacją zasad udziału w aukcji na prośbę zainteresowanych stron.

Doniesienia te potwierdziła gazeta „La República”, powołując się na dyrektora UPME Ricardo Ramireza oraz wiceministra energetyki i górnictwa Diego Mesy, którzy na konferencji prasowej zapowiedzieli przesunięcie aukcji na późniejszy termin.

Jak donosi gazeta, opóźnienie aukcji jest spowodowane wnioskami inwestorów i deweloperów z tego sektora, którzy niedawno spotkali się z rządem w tej sprawie.

Aukcja miała być neutralna technologicznie. Władze Kolumbii chciały zakupić od 1 GW do 1,5 GW nowych mocy odnawialnych. Rząd jest zainteresowany głównie projektami wiatrowymi, fotowoltaicznymi i biomasowymi o mocy powyżej 10 MW. Wybranym w aukcji projektom mają przysługiwać dziesięcioletnie umowy na sprzedaż energii elektrycznej po ustalonej cenie.

Kolumbia jest obecnie zainteresowana zwiększeniem swojego portfolio produktów OZE – zwłaszcza solarnych – by zdywersyfikować swój system, składający się głównie z elektrowni wodnych.

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Wrocław: Elektrownia słoneczna na dachach bloków bije rekordy

Ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery aż o 557 ton udało się uzyskać już po pierwszym roku działania Wrocławskiej Elektrowni Słonecznej. W tym czasie udało się też wyprodukować o prawie 10% więcej energii elektrycznej, niż zakładały to prognozy, a wszystko to z pomocą instalacji fotowoltaicznych zainstalowanych na 35 dachach.