Kolumbia zmienia termin aukcji OZE

Aukcja OZE w Kolumbii pierwotnie była zaplanowana na drugiego stycznia przyszłego roku. Zdecydowano jednakże o przesunięciu wydarzenia na jeszcze nieustalony dokładnie późniejszy termin w trzecim kwartale 2019 roku. Styczniowa aukcja miała być pierwszą aukcją OZE w Kolumbii. Organizujące przedsięwzięcie UPME wstrzymało się także z publikacją zasad udziału w aukcji na prośbę zainteresowanych stron.

Doniesienia te potwierdziła gazeta „La República”, powołując się na dyrektora UPME Ricardo Ramireza oraz wiceministra energetyki i górnictwa Diego Mesy, którzy na konferencji prasowej zapowiedzieli przesunięcie aukcji na późniejszy termin.

Jak donosi gazeta, opóźnienie aukcji jest spowodowane wnioskami inwestorów i deweloperów z tego sektora, którzy niedawno spotkali się z rządem w tej sprawie.

Aukcja miała być neutralna technologicznie. Władze Kolumbii chciały zakupić od 1 GW do 1,5 GW nowych mocy odnawialnych. Rząd jest zainteresowany głównie projektami wiatrowymi, fotowoltaicznymi i biomasowymi o mocy powyżej 10 MW. Wybranym w aukcji projektom mają przysługiwać dziesięcioletnie umowy na sprzedaż energii elektrycznej po ustalonej cenie.

Kolumbia jest obecnie zainteresowana zwiększeniem swojego portfolio produktów OZE – zwłaszcza solarnych – by zdywersyfikować swój system, składający się głównie z elektrowni wodnych.

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Polska firma wyprodukuje perowskitowe moduły fotowoltaiczne jeszcze w tym roku!

Przedstawiciele Saule Technologies poinformowali ostatnio, że zamierzają uruchomić pilotażową linię do produkcji perowskitowych modułów fotowoltaicznych. Zgodnie z założeniami w ciągu roku we Wrocławiu powstaną moduły o łącznej powierzchni 40 tys. m², przy czym rozmiar pojedynczego modułu wynosi 1 m².

Nowy Targ: plany kolejnej sieci ciepłowniczej

Geotermia Podhalańska wiąże duże nadzieje z rozbudową sieci wykorzystującej źródła geotermalne do ciepłej wody i centralnego ogrzewania. Jak podaje spółka, w 2018 r. sprzedaż osiągnęła ponad 450 tys. GJ sprzedanej energii cieplnej i ponad 4,6 mln m3 wody geotermalnej. Dalsze plany rozwoju zakładają rozbudowę sieci i podłączenie nowych odbiorców w Szaflarach i Nowym Targu.