Nowa Zelandia kończy z ropą naftową i gazem ziemnym!

Nowa Zelandia zamierza walczyć ze zmianami klimatycznymi. Zaczyna od poważnej decyzji – wprowadzeniu zakazu wydawania nowych zezwoleń na poszukiwanie ropy naftowej i gazu ziemnego.

Ustawa o nowelizacji Crown Minerals (Petroleum) przeszła w środę trzecie czytanie w Parlamencie, 63 głosami za i 55 przeciw, jak donosi “New Zealand Herald”. “Nowozelandczycy chcą widzieć przyszłość dla swojego kraju, w której podejmujemy działania w sprawie zmiany klimatu” – powiedziała podczas trzeciego czytania Minister Energii i Zasobów, Megan Woods. “Gdzie mamy długoterminowy plan gospodarczy dla naszego kraju, gdzie mamy odwagę, by spojrzeć poza trzyletni cykl polityczny i zaplanować go na następne 10, 20, 30 i 40 lat?”, pytała.

Ustawa zachowa istniejące pozwolenia na poszukiwania obejmujące obszar około 100 000 kilometrów kwadratowych, zaznaczyła Megan Woods: “Ci posiadacze pozwoleń będą mieli takie same prawa i przywileje, jakie mieli przed wejściem w życie tych przepisów“.

Pani premier Nowej Zelandii, Jacinda Arden przypomniała o porozumieniu paryskim: “Cały świat zmierza w tym kierunku. Wszyscy podpisaliśmy się pod porozumieniem paryskim, które mówiło, że zmierzamy w kierunku neutralności węglowej, a teraz musimy działać zgodnie z nim”.

Nic się nie zmieni z dnia na dzień, te istniejące pozwolenia mają bardzo długi czas realizacji, a my będziemy obserwować wydobycie ropy i gazu przez wiele następnych lat”. Nowozelandzka premier zapewniła również, że 4,5 tysiąca miejsc pracy w branży nie jest zagrożone. Nawoływała również do planowania: “Upewnimy się, że mamy plan przejścia i jak wygląda przyszłość czystej, zielonej, zrównoważonej pod względem emisji dwutlenku węgla Nowej Zelandii.”

Rząd zobowiązał się do zasilenia krajowej sieci w 100% odnawialną energią do 2035 r. Nowa Zelandia będzie neutralnym pod względem emisji dwutlenku węgla krajem do 2050 r.

Foto: Flickr