Komel pracuje nad nowym silnikiem dla elektromobilności

W ramach projektu LIDER, finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, spółka Komel realizuje swój projekt „Innowacyjne Rozwiązania Napędu Bezpośredniego Pojazdów Elektrycznych”, opracowując nowatorski silnik elektryczny.

Kierownikiem opisywanego projektu jest Piotr Dukalski, który w trakcie rozmowy z Pulsem Biznesu zdradził kilka szczegółów. Silnik, ja wskazuje Dukalski, ma umożliwić eliminację wszystkich elementów mechanicznych pośredniczących w przeniesieniu momentu obrotowego. Istotnie upraszcza to konstrukcję napędu elektrycznego, a także w praktyce zwiększy dynamikę silnika i jego efektywność. Cały system napędowy ma być także lżejszy i mniejszy niż dotychczasowe rozwiązania.

Jak wskazuje kierownik projektu, idea silnika elektrycznego w kole nie jest niczym nowym. Pierwsze takie rozwiązanie stworzył Ferdynand Porsche, ale technologia ówczesnych czasów nie pozwalała na realizację takiego pojazdu.

Nawet obecnie jest to spore wyzwanie technologiczne. Taki silnik musi być mały i lekki, a jednocześnie mieć dużą moc. Dlatego też Komel stosuje nowoczesne i niestandardowe materiały oraz kompaktową konstrukcję o wydajnym chłodzeniu.

źródło: cire.pl, komel


Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Tesla model Y – konsensus pomiędzy jakością a ceną

Miłośnicy pojazdów elektrycznych w końcu doczekali się: po szumnych zapowiedziach i latach wyczekiwania w marcu 2019 roku zaprezentowano Tesla model Y. To luksusowe auto o dużym zasięgu w USA traktowane jako „kompaktowy” SUV. Do setki rozpędza się od 3,7 do 5,1 sekundy (w zależności od wariantu). Cena wyjściowa rozpoczyna się od 38,5 tys. dolarów.