Koncerty „Massive Attack” będą bezemisyjne

Koncerty „Massive Attack” będą bezemisyjne

Angielska formacja we współpracy z klimatologami wdroży szereg rozwiązań, dzięki którym zmniejszy emisję dwutlenku węgla, która wynika z ich tras koncertowych. Zmiany będą dotyczyć podróżowania, zasilanie występów, a nawet produkcję i transport gadżetów.

Legenda brytyjskiego trip hopu zwróciła się do ekspertów z Tyndall Centre for Climate Change Research z prośbą o pomoc, by ich działalność stała się bardziej przyjazna środowisku. Informację o nawiązaniu współpracy przekazał członek i jeden z założycieli grupy – wokalista Robert del Naja. 

Eksperci mają najpierw przeanalizować obecny ślad węglowy, jaki powstaje w wyniku tras koncertowych zespołu, a następnie opracować metody jego neutralizacji i osiągnąć pełną bezemisyjność. Zalecenia te mają w holistyczny sposób objąć wszystkie aspekty związane z prowadzeniem i obsługą tras koncertowych, a dodatkowo również metody dystrybucji albumów, akcje marketingowe, a nawet… emisje związane z fanami przyjeżdżającymi na koncerty. 

Przedstawiciele Tyndall Centre mają nadzieję opracować rozwiązania zarówno skuteczne, jak i wygodne oraz możliwie najkorzystniejsze finansowo. Liczą także na to, że z ich opracowań później skorzystają również inne zespoły i artyści. 

ev sustainability digital ad 300x250 921167513 PL final jun28 1
ev sustainability digital ad 750x200 949073423 PL PL Aug22 final 1

Z kolei Robert del Naja zapowiada, że efekty prac badaczy przedstawi firmom transportowym, agencjom, promotorom i organizatorom festiwali w celu podjęcia szerokiej współpracy na rzecz ograniczenia emisji CO2

Pod wpływem tych informacji, muzycy z grupy Coldplay przerwali swoją trasę koncertową do czasu zakończenia prac przez Tyndall Centre, by kontynuować ją następnie w sposób ekologiczny.

Jak szacuje brytyjska organizacja pożytku publicznego „Julie’s Bicycle” działalność koncertowa jest odpowiedzialna za emisję ok. 405 tysięcy ton gazów cieplarnianych rocznie. 

fot: Festival Eurockéennes/Rod le Hiboo, artwork by Jezhotwells

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.