Konkurs na klastry energetyczne rozpoczęty

Polska energetyka wiatrowa

Ministerstwo Energii ogłosiło konkurs, którego celem jest wyróżnienie Certyfikatem Pilotażowego Klastra Energii takich spółdzielni energetycznych, które przedstawią najlepszą wizję swojego rozwoju. Termin składania wniosków mija 30 września.

Klastry energetyczne to spółdzielnie, których celem jest wytwarzanie i gospodarowanie energią na własne potrzeby. W związku z tym o certyfikat mogą się ubiegać te klastry, które będą uwzględniać energetyczne potrzeby swojego regionu, wykorzystanie lokalnego potencjału i dostępnych w danym miejscu zasobów. W Polsce istnieje już kilkadziesiąt takich struktur, a z dnia na dzień przybywa ich coraz więcej. Za przykład może posłużyć Zielone Podhale, powstałe w połowie ubiegłego roku. W skład tego klastra wchodzą podhalańskie samorządy, powiat tatrzański i krakowska Akademia Górniczo-Hutnicza, będąca koordynatorem tej struktury.

Koncepcja klastrów energetycznych została przyjęta rok temu w nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii. Ministerstwo Energii zachęca do wzięcia udziału w konkursie.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Australijskie OZE na dobrej drodze do zapewnienia krajowi 90% potrzebnej energii

Następny artykuł

Problem smogu poruszony na Forum Ekonomicznym w Krynicy

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: ,