Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Kostaryka wzorem do naśladowania

Kostaryka wzorem do naśladowania

Kostaryka wzorem do naśladowania

Kostaryka – kraj położony w Ameryce Łacińskiej to niespełna 5-milionowe państwo, piękne plaże i wybrzeża Morza Karaibskiego. Od niedawna kraj ten wyróżnia się czymś szczególnym – Kostaryka od pewnego czasu sukcesywnie stawia na odnawialne źródła energii, które dają nie tylko energetyczną niezależność, ale także nie zanieczyszczają przyrody.

Reklama


Na stronach portalu informowaliśmy już o tym, że Ameryka Łacińska w ostatnim czasie znacząco zwiększyła wykorzystywanie ekologicznych źródeł energii.
W ślad za liderami tego regionu ruszyła także Kostaryka, co doskonale pokazują statystyki z zakończonego właśnie 2016 roku. Ten niewielki kraj w ciągu całego roku wytworzył 98,1% potrzebnej sobie energii jedynie z wykorzystaniem OZE. Jest to naprawdę wynik, który robi wrażenie.

W zeszłym roku Kostaryka przez ponad 250 dni wykorzystywała wyłącznie ekologiczną, zieloną energię. 74,35% energii z odnawialnych źródeł zostało wyprodukowanych przy pomocy elektrowni wodnych, 12,74% dzięki energii geotermalnej. Na trzecim miejscu z wynikiem 10,30% znajdują się farmy wiatrowe, a brakujące 0,72% to efekt wykorzystywania fotowoltaiki i biomasy. Tylko 1,9% powstałej energii powstało dzięki konwencjonalnym metodom jej uzyskiwania.

Kiedy porównamy Kostarykę do krajów o większej powierzchni i bardziej uprzemysłowionych to kraj ten wydaje się diamentem na mapie świata. Na naszej planecie jest bowiem wiele państw, które mają odpowiednie warunki do stopniowego porzucania konwencjonalnych źródeł na rzecz zielonej energii, lecz nie są skore do tego śmiałego kroku. Jest to smutne, że w XXI wieku wiele państw nie dostrzega potencjału płynącego z energii ekologicznej, wciąż wpatrując się w węgiel, którego wydobycie jest już nieopłacalne, ale również szkodzi środowisku naturalnemu. Państwa takie jak Kostaryka są doskonałym dowodem na to, że zielona energia to przyszłość, którą już dawno powinno się zaakceptować, jednocześnie w nią inwestując – bo taka inwestycja to korzyść dla każdego z nas.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.