Koszty magazynowania energii spadną o 66%

Według raportu opublikowanego przez Międzynarodową Agencję Energii Odnawialnej (IRENA), koszt stacjonarnego magazynowania energii może spaść o 66% jeszcze do roku 2030.

Dokument pt. Magazynowanie energii elektrycznej i energia odnawialna: koszty i rynki do roku 2030 informuje ponadto, że spadająca cena akumulatorów mogłaby stymulować aż 17-krotny wzrost instalowanych baterii. Co więcej, zdolność magazynowania energii mogłaby się potroić, jeśli kraje podwoją udział energii ze źródeł odnawialnych w systemie energetycznym.

Zauważono ponadto, że do roku 2030 żywotność baterii litowo-jonowych może wzrosnąć o około 50%, podczas gdy liczba możliwych cykli będzie w stanie wzrosnąć nawet o 90%. Pozostałe technologie akumulacji, takie jak wykorzystywanie siarczanu sodu, zapewniają duży potencjał redukcji kosztów.

Gdy technologie magazynowania ulegną modyfikacjom, ulegnie obniżeniu również cena. Aplikacje mogą rozprzestrzeniać się zarówno na skalę użyteczności publicznej, jak i potrzeb jednostki, przyspieszając zwiększenie udziału energii ze źródeł odnawialnych. Znajdujemy się obecnie w kluczowym momencie, aby stworzyć niskoemisyjne środowisko – podsumował Adnan Z. Amin, dyrektor generalny organizacji IRENA.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Hakerzy mają dostęp do systemu elektroenergetycznego USA

Następny artykuł

Elon Musk deklaruje pomoc dla Puerto Rico

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: ,