W krajach bałtyckich spodziewany jest deficyt mocy wytwórczych

sieć

W ciągu najbliższej dekady na Łotwie oraz w pozostałych państwach bałtyckich spodziewany jest deficyt mocy wytwórczych. W celu zapewnienia wystarczającego zapotrzebowania na energię, stopniowo wzrasta rola łączenia systemów elektroenergetycznych, rozbudowy sieci przesyłowej oraz coraz silniejszej integracja bałtyckich systemów energetycznych z europejskim systemem energii. Taki wniosek wynika z raportu łotewskiego operatora sieci przesyłowej Augstsprieguma tikls (AT).

Podobnie do państw skandynawskich, Estonia oraz Łotwa muszą wdrożyć krajową platformę służącą wymianie informacji, która przyczyniłaby się do cyfryzacji systemu energetycznego, zapewniłaby zdecentralizowaną produkcję energii i aktywny udziału graczy rynkowych w zbilansowaniu systemu i zapewnieniu rezerw – powiedział Varis Boks, prezes zarządu AT.

W przeciągu najbliższych 10. lat w państwach bałtyckich, a w szczególności na Litwie i w Estonii, wyłączona zostanie niemal połowa mocy, która została zainstalowana w największych tamtejszych elektrociepłowniach. Aby nie spadł poziom niezawodności dostaw na Łotwę, ważne jest zapewnienie odpowiednich mocy wytwórczych w tym kraju.

Jak wynika z opublikowanego raportu, zgodnie z oczekiwaniami w ciągu najbliższych lat spadną moce zainstalowane w energetyce konwencjonalnej. Wzrośnie natomiast rola małej, zdecentralizowanej produkcji energii oraz aktywnych odbiorców. Zarówno na Łotwie, jak i w innych państwach bałtyckich, bardzo istotne jest, by zapewnić elastyczność po stronie generującej popyt na energię.

Na podstawie wspomnianego dokumentu oraz opracowanego przez AT 10-letniego planu rozwoju, tworzony jest również projekt rozbudowy ENTSO-E (Europejskiej Sieci Operatorów Systemów Przesyłowych Energii Elektrycznej). Jest to jeden z głównych dokumentów, na podstawie którego państwa Unii Europejskiej mogą uzyskać dofinansowanie ze środków unijnych na rozwój swoich systemów elektroenergetycznych oraz na rzecz integracji rodzimego rynku energetycznego.

Źródła: Baltic Course

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Duże pieniądze dla o. Rydzyka na… geotermię

Następny artykuł

W Lancaster (USA) powstanie farma fotowoltaiczna o mocy 650 kWp

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , , ,