Kraków kupi ekologiczne odkurzacze uliczne

Krakowskie Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania od jakiegoś czasu testowało odkurzacze uliczne różnych marek. Urządzenia te miały za zadanie oczyszczać ulice z różnego rodzaju zanieczyszczeń, takich jak np. puste puszki, butelki, niedopałki papierosów czy odchody zwierząt. Po kilkumiesięcznych badaniach zdecydowano o wyborze tego modela odkurzacza, który najlepiej sprawdził się w walce z odpadkami.

Wybór krakowian padł na odkurzacz produkowany przez belgijską firmę Glutton. To pojazd samobieżny, który pochłania wszystkie rodzaje śmieci pod warunkiem, że zmieszczą się one w jego rurze ssącej o średnicy 12,5 cm. Odkurzacz ten posiada silnik elektryczny 48 V, a moc ssania tego urządzenia wynosi 1500 W. Pojazd wyposażony jest m.in. w napęd do jazdy w przód i tył, wskaźnik czasu pracy i poziomu naładowania baterii, a także w kontener o pojemności 240 litrów. Czas pracy jest zależny od intensywności sprzątania, może wynosić od 8 do 16 godzin. Elektryczna wersja tego urządzenia posiada specjalne filtry przeciwpyłowe, dzięki którym czystość powietrza wydalanego przez odkurzacz jest lepsza od tej, którą pojazd pochłania.

Fotowoltaika od Columbus Energy

MPO zdecydowało się na zakup czterech elektrycznych odkurzaczy. Każdy z nich będzie odpowiedzialny za sprzątanie jednej lokalizacji, wśród których znalazły się miejsca, takie jak: Rynek Główny i Stare Miasto, Kazimierz i Rynek Podgórski, plac Centralny i jego pobliże, a także płyta znajdującą się pod Rondem Mogilskim. Koszt jednego elektrycznego odkurzacza wynosi około 70 tys. zł.

Belgijskie odkurzacze Glutton sprzątają już w 64 państwach z całego świata, jednak prym w ich wykorzystywaniu wiodą miasta Europy Zachodniej. W Polsce z odkurzaczy tej marki korzystają już m.in. Lublin i Toruń.

źródło: krakow.pl