Kraków posadzi las „Prawiek” na cześć Olgi Tokarczuk. Są wątpliwości

Z okazji wielkiego sukcesu pisarki Olgi Tokarczuk, która jest ekolożką i sojuszniczką w walce o przyszłość planety, Kraków posadzi 25 tys. sadzonek. Las będzie nazywać się „Prawiek”. Jego potencjalna lokalizacja wzbudza kontrowersje.

Wśród 25 tys. sadzonek znajdą się dęby szypułkowe, lipy drobnolistne czy buki zwyczajne. Las o nazwie „Prawiek” nawiązuje do powieści noblistki „Prawiek i inne czasy”, drzewa wyrosną na pięciu hektarach gruntu na terenie nowohuckich Kujaw. W ten sposób Kraków Miasto Literatury UNESCO chce uczcić wielki sukces Olgi Tokarczuk, która 10 października otrzymała Literacką Nagrodę Nobla.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Nowy las w Krakowie

Z ogromną radością przyjęliśmy werdykt Akademii Szwedzkiej o przyznaniu Oldze Tokarczuk Nagrody Nobla w dziedzinie literatury – mówi prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. – By uczcić sukces pisarki, postanowiliśmy posadzić las, który nazwiemy Prawiek. Nazwa odnosi się bezpośrednio do powieści Olgi Tokarczuk pt. „Prawiek i inne czasy”. Otóż krakowski las zostanie z nami na wszystkie czasy – dodaje prezydent.

Pojawiły się jednak głosy, że potencjalna lokalizacja w okolicach ulicy Dymarek w Nowej Hucie nie jest najlepszym pomysłem. Zdaniem ekspertów jest to miejsce skażone, bo pyły z kombinatu zwiększają magnetyzm gleb. Krakowski Alarm Smogowy zapytał internautów, gdzie widzieliby nowe miejsce na las. Wśród propozycji znalazły się Krzemionki, czyli dawny teren Obozu KL Płaszów pomiędzy ul. Wielicką a Kamińskiego. Niestety teren jest zajęty przez konserwatora, a w planach miasta jest wybudowanie tam kolejnego oddziału muzeum. Przeciwko tej decyzji powstała już petycja mieszkańców, bo budowa wiąże się z wycinką drzew.

Na razie magistrat nie zmienił zdania. Krakowianie, którzy chcieliby wziąć udział we wspólnym sadzeniu drzew, mogą przyjechać na nowohuckie tereny 29 października (dojście do działki, na której posadzony zostanie las, znajduje się od strony ulicy Dymarek). Sadzenie rozpocznie się o godz. 10. Wydarzenie jest częścią Festiwalu Conrada.