Wiadomości OZE Kraków posadzi las „Prawiek” na cześć Olgi Tokarczuk. Są wątpliwości 14 października 2019 Wiadomości OZE Kraków posadzi las „Prawiek” na cześć Olgi Tokarczuk. Są wątpliwości 14 października 2019 Przeczytaj także Polska Bakterie w miejskich tężniach. Kraków chce wprowadzenia norm sanitarnych Miejskie tężnie zaczęły powstawać, by pełnić rolę „mini-uzdrowisk” dostępnych dla mieszkańców miast. W ostatnim czasie stały się bardzo popularne, dzięki wskazywanym prozdrowotnym właściwościom. Dzięki inicjatywom samorządów oraz często w wyniku głosowań na projekty Budżetu Obywatelskiego następne obiekty tego typu zaczęły pojawiać się w kolejnych miejscach w Polsce. Jednak te drewniane konstrukcje z gałązek tarniny mogą kryć niewidoczne zagrożenie. Badania mikrobiologiczne dowodzą, że często przy niewłaściwym utrzymaniu miejskie tężnie mogą stać się środowiskiem sprzyjającym rozwojowi bakterii i grzybów. Problemem ma być brak odpowiednich regulacji prawnych, co sprawia, że nie są zapewnione odpowiednie warunki sanitarne. Polska Giełda bije rekordy, a firmy zwalniają tysiące pracowników. Narasta cichy kryzys polskiej gospodarki Początek roku pokazał wyraźny kontrast w polskiej gospodarce – rekordy na warszawskiej giełdzie zbiegły się z falą zwolnień i pogarszającą się sytuacją na rynku pracy. Rosnące koszty działalności sprawiają, że część przedsiębiorców ogranicza inwestycje lub całkowicie wycofuje się z mniej rentownych segmentów rynku. Efektem są tysiące zwolnień i najsłabsza sytuacja na rynku pracy od ponad czterech lat. W tle tego kryzysu sektor energetyczny przechodzi gwałtowną transformację, od której zależą koszty prowadzenia biznesu w kraju nad Wisłą. Z okazji wielkiego sukcesu pisarki Olgi Tokarczuk, która jest ekolożką i sojuszniczką w walce o przyszłość planety, Kraków posadzi 25 tys. sadzonek. Las będzie nazywać się „Prawiek”. Jego potencjalna lokalizacja wzbudza kontrowersje. Reklama Wśród 25 tys. sadzonek znajdą się dęby szypułkowe, lipy drobnolistne czy buki zwyczajne. Las o nazwie „Prawiek” nawiązuje do powieści noblistki „Prawiek i inne czasy”, drzewa wyrosną na pięciu hektarach gruntu na terenie nowohuckich Kujaw. W ten sposób Kraków Miasto Literatury UNESCO chce uczcić wielki sukces Olgi Tokarczuk, która 10 października otrzymała Literacką Nagrodę Nobla. Nowy las w Krakowie – Z ogromną radością przyjęliśmy werdykt Akademii Szwedzkiej o przyznaniu Oldze Tokarczuk Nagrody Nobla w dziedzinie literatury – mówi prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. – By uczcić sukces pisarki, postanowiliśmy posadzić las, który nazwiemy Prawiek. Nazwa odnosi się bezpośrednio do powieści Olgi Tokarczuk pt. „Prawiek i inne czasy”. Otóż krakowski las zostanie z nami na wszystkie czasy – dodaje prezydent. Pojawiły się jednak głosy, że potencjalna lokalizacja w okolicach ulicy Dymarek w Nowej Hucie nie jest najlepszym pomysłem. Zdaniem ekspertów jest to miejsce skażone, bo pyły z kombinatu zwiększają magnetyzm gleb. Krakowski Alarm Smogowy zapytał internautów, gdzie widzieliby nowe miejsce na las. Wśród propozycji znalazły się Krzemionki, czyli dawny teren Obozu KL Płaszów pomiędzy ul. Wielicką a Kamińskiego. Niestety teren jest zajęty przez konserwatora, a w planach miasta jest wybudowanie tam kolejnego oddziału muzeum. Przeciwko tej decyzji powstała już petycja mieszkańców, bo budowa wiąże się z wycinką drzew. Na razie magistrat nie zmienił zdania. Krakowianie, którzy chcieliby wziąć udział we wspólnym sadzeniu drzew, mogą przyjechać na nowohuckie tereny 29 października (dojście do działki, na której posadzony zostanie las, znajduje się od strony ulicy Dymarek). Sadzenie rozpocznie się o godz. 10. Wydarzenie jest częścią Festiwalu Conrada. Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.