Królewskie otwarcie szwedzkiej instalacji zbierającej energię fal morskich

Królewskie otwarcie szwedzkiej instalacji zbierającej energię fal morskich

Szwedzki deweloper morskich instalacji energetycznych, Waves4Energy oficjalnie zainaugurował pracę swojego pierwszego podłączonego do sieci systemu. Instalacja znajduje się przy norweskiej wyspie Runde.

Oficjalnego otwarcia instalacji dokonał król Norwegii, Harald V. Przeciął on uroczyście wstęgę, inaugurując działanie WaveEL. Ceremonia miała miejsce w Fosnavag na zachodzie kraju.

Król został przetransportowany na mającą 35 metrów instalację za pomocą helikoptera Norweskich Służb Ratownictwa Morskiego.

System działa już od czerwca tego roku. Instalacja o mocy 250 kW zbiera energię fal morskich i przekazuje ją do norweskiej sieci energetycznej.

Firma Waves4Energy uruchomiła niedawno inicjatywę Green Power EcoSystem, której celem jest dostarczanie energii elektrycznej z systemów pływowych do hodowli ryb na morzu.

Obraz: King Harald V with local contest winner Arthur Pettersson-Kieffer (Elias Storøy)

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.