Moc zainstalowanych w Polsce OZE wynosi niemal 8,5 GW

Inwestycje w energię odnawialną w Polsce zostały nieco zahamowane w ciągu ostatniego roku. O ile jeszcze rok temu firmy z branży OZE, a konkretnie z branży wiatrowej, nie musiały obawiać się o swoją przyszłość, o tyle obecnie z powodu niekorzystnych, niejasnych i ciągle zmieniających się przepisów sytuacja nie wygląda dobrze. Widać to także po opublikowanych przez Urząd Regulacji Energetyki statystykach.

Wedle przygotowanego raportu do końca czerwca 2017 roku w Polsce zainstalowano 8,48 GW mocy OZE, z czego prawie 70 procent uzyskano dzięki farmom wiatrowym ulokowanym na terenie Polski – 5824 MW. Oznacza to przyrost zaledwie o 17 MW od końca zeszłego roku. Na dalszych pozycjach znajdują się: biomasa (1323 MW/1281 MW), hydroenergia (993 MW/994 MW), biogaz (236 MW/234 MW) oraz fotowoltaika (102 MW/99 MW). Pierwsza z podanych w nawiasach wartości odpowiada stanowi na 30 czerwca 2017 roku, zaś druga ilości odnotowanej na koniec 2016 roku.

W ciągu ostatnich dwóch kwartałów moc instalacji zielonej energii wzrosła o 32 MW. Aby zobrazować, jak niski jest to przyrost, warto dodać, że w Chinach w samym lipcu uzyskano 10,5 GW mocy jedynie z fotowoltaiki. Przykład ten doskonale pokazuje, w jakiej sytuacji znajdują się energetyczni przedsiębiorcy z branży OZE.

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Polska firma wyprodukuje perowskitowe moduły fotowoltaiczne jeszcze w tym roku!

Przedstawiciele Saule Technologies poinformowali ostatnio, że zamierzają uruchomić pilotażową linię do produkcji perowskitowych modułów fotowoltaicznych. Zgodnie z założeniami w ciągu roku we Wrocławiu powstaną moduły o łącznej powierzchni 40 tys. m², przy czym rozmiar pojedynczego modułu wynosi 1 m².

Sosnowiec stawia na butelkomaty oraz wycofuje się z plastiku

Sosnowiec zainwestował w pięć automatów do recyklingu butelek PET oraz puszek aluminiowych. Stanęły one w różnych częściach miasta. Mieszkańcy wrzucając do nich butelki i puszki, współfinansują sosnowiecki sport – koszykówkę, hokej czy piłkę nożną. Każda oddana butelka to 10 groszy na ten cel. Jak się okazuje, do butelkomatów trafiło już około 50 tys. opakowań. Uzbierało się więc już około 5 tys. złotych.