Krowa w goglach VR, a jakość mleka

Krowa w goglach VR, a jakość mleka

W Rosji przeprowadzono ciekawy eksperyment z użyciem technologii VR. Podmoskiewskie krowy wyposażono w gogle. Dzięki obrazowi, który zwierzęta oglądały przez okulary, poprawił się ich stan emocjonalny. 

Co oglądały rosyjskie krowy przez gogle? Oczywiście piękną, zieloną łąkę. Technologia VR miała pomóc zwierzętom w ustabilizowaniu nastroju i zmniejszeniu lęków w stadzie.  O przeprowadzeniu tego ciekawego eksperymentu poinformował rosyjski resort rolnictwa. Urządzenia przystosowano do kształtu krowich czaszek, a następnie krowy mogły podziwiać „unikalną symulację przedstawiającą letnie pole”. Obraz ten wpłynął na zachowanie krów – pierwsze testy wykazały, że poprawiło się ogólne samopoczucie stada.

Ministerstwo podkreślało, że pomysł z zastosowaniem technologii VR wziął się z wyników badań, które jasno wskazują, że dobry stan emocjonalny zwierząt wpływa na ich produktywność.

„Przykłady z hodowli zagranicznych wskazują, że w spokojnej atmosferze znacznie poprawia się zarówno ilość, jak i w niektórych przypadkach jakość produkowanego mleka ” – podkreślił resort.

Eksperyment przeprowadzono w hodowli RusMoloko, położonej w rejonie ramieńskim na południowy wschód od Moskwy. Naukowcy będą w dalszym ciągu badać skutki zakładania krowom gogli w badaniu długoterminowym. Zapowiedzieli, że jeśli pozytywny efekt się utrzyma, rozszerzą program na kolejne stada.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.