ONZ wspiera ekologiczne budownictwo i energetykę

ONZ wspiera ekologiczne budownictwo i energetykę

Organizacja Narodów Zjednoczonych chce położyć większy nacisk na rozwój i wdrażanie technologii budowlanych i energetycznych, które będą przyjazne środowisku. Poligonem doświadczalnym ma być Pittsburgh, amerykańskie miasto znajdujące się w stanie Pensylwania.

International Center of Excellence on High Performance Buildings, budowany w Pittsburghu, powstanie z inicjatywy Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ oraz lokalnego Green Building Alliance. Porozumienie o współpracy podpisano 12 września br. Pittsburgh jest drugim po Nowym Jorku miastem, które bierze udział w programie.

Przyjazne technologie, nowe regulacje prawne i dostęp do czystej energii

Do projektu zostali zaproszeni planiści, architekci, samorządowcy, inżynierowie, firmy budowlane i  deweloperzy. Główne działania polegają na rozwijaniu i testowaniu nowych technologii. Ponadto jednym z punktów programu będzie wypracowanie metod planowania i regulacji prawnych w budownictwie i energetyce, które ograniczą zużycie prądu oraz emisję dwutlenku węgla. Poszczególne koncepcje będą tworzone w obrębie 2030 District zgodnie z ramowymi wytycznymi „Framework guidelines for energy efficiency standards in buildings”. Dodatkowym celem EKG ONZ jest stworzenie zrównoważonego miasta, w którym mieszkańcy mają dostęp do czystej i przystępnej cenowo energii. – Oprócz zmniejszenia śladu węglowego, działanie poprawi jakość życia, zmniejszy rachunki za energię, poprawi zdrowie, stworzy miejsca pracy i zachęci do innowacji – powiedział Scott Foster, dyrektor EKG ONZ ds. zrównoważonej energii.

Gra jest warta świeczki, gdyż według dokumentu Framework guidelines for energy efficiency standards in buildings budynki zużywają 70% energii elektrycznej i odpowiadają za 40% emisji dwutlenku węgla.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.