Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Kult natury. Rzeka Magpie posiada osobowość prawną

magpi

Kult natury. Rzeka Magpie posiada osobowość prawną

Blisko 300-kilometrowa rzeka Muteshekau-shipu, znana jako Magpie River uzyskała prawną osobowość. Od tej chwili, zgodnie z nurtem ekocentryzmu to rzeka znajduje się w centrum zainteresowania, a nie człowiek. To pierwszy taki przypadek w Kanadzie.

Reklama

Celem Sojuszu Muteshekau-shipu jest ochrona i wzmocnienie rzeki. Poprzez uznanie jej praw, rdzenni mieszkańcy Ameryki Północnej wyrażają swój hołd dla rzeki, która oprócz swojego rekreacyjnego i turystycznego potencjału, jest życiodajnym, niezależnym i inspirującym elementem natury.

Rzeka ma takie same prawa, jak ludzie

W zeszłym miesiącu Sojusz na rzecz Ochrony Rzeki Muteshekau-shipu (przyp. red. w języku Innuitów) przekazał bezprecedensową informację. We współpracy z Międzynarodowym Obserwatorium Praw Natury podano, że majestatyczna kanadyjska rzeka zyskała status osobowości prawnej. Deklaracja niesie za sobą konkretne idee – od teraz człowiek nie posiada już władzy nad tym wodnym elementem natury. Odwrotnie do idei antropocentryzmu deklaracja ma spełniać założenia ekocentryzmu. Termin ten określa człowieka jako jeden spośród ogromu innych gatunków zamieszkujących Ziemię. Rzeka Magpie posiada teraz prawa, zatem należy uznać jej godność oraz wartość niezależną.

352lC6aVuq7Dfkm 99Tb8cWaHpou5TWDI0L69Fk1tak4t
Rzeka Magpi, źródło: Alliance Mutehekau Shipu

Rzeka pod opieką

Poprzez przyjęcie dwóch równoległych uchwał przez Radę Innu w Ekuanitshit i Regionalną Gminę Hrabstwa Minganie (RCM) rzeka uzyskała 9 praw. Dodatkowo Magpie otrzymała 9 opiekunów prawnych, którzy mają kontrolować status ochrony rzeki i monitorować, czy ustalone prawa są przestrzegane. To pierwszy przypadek w historii Kanady. Ze względu na potencjał hydroelektryczny szlaku wodnego rzeki, państwowa firmę Hydro-Québec przez wiele lat nie dopuszczała do nadania tego wyjątkowego statusu.

Ogłoszenie obywatelstwa rzeki nastąpiło we współpracy z Międzynarodowym Obserwatorium Praw Natury (IORN) z siedzibą w Montrealu. IORN przygotował projekty uchwał we współpracy z Sojuszem na rzecz Ochrony Rzeki Muteshekau Shipu. Dwie rezolucje, z których każda liczy ponad dziesięć stron, opierają się na wielu krajowych i międzynarodowych podstawach prawnych. Ma to pomóc skutecznie chronić rzekę.

Światowy ruch na rzecz uznania praw przyrody

Inicjatywa nadania praw kanadyjskiej rzece jest częścią działań światowego ruchu na rzecz przyrody. Inicjatywa ta jest częścią globalnego ruchu – szczególnie aktywnego w Nowej Zelandii, Stanach Zjednoczonych i Ekwadorze. Tam dąży się do przyznawania naturze praw i autonomii, którą zawłaszczają ludzie.

Od teraz najbliżej rzeki będą ludzie, którzy będą jej pilnować. Innu z Ekuanitshit zawsze byli obrońcami Nitassinan [terytorium przodków] i pozostaną nimi dzięki uznaniu praw rzeki Muteshekau-shipu –  powiedział Jean-Charles Piétacho, szef Rady Innu w Ekuanitshit.

Magpie River ma długość prawie 300 km. Jest znana na całym świecie ze względu na swój wartki nurt oraz spływy górskie (przyp. red. whitewater rafting), popularyzowane między innymi przez magazyn National Geographic.

źródło: brightvibes.com, Alliance Mutehekau Shipu

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.