Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Kanada wprowadzi zakaz używania jednorazowych wyrobów z tworzyw sztucznych

canada

Kanada wprowadzi zakaz używania jednorazowych wyrobów z tworzyw sztucznych

W Kanadzie podjęto decyzję o szybkim wprowadzeniu zakazu stosowania sztucznych wyrobów jednorazowego użytku, takich jak reklamówki czy plastikowe sztućce. Zakaz ma wejść w życie do końca tego roku.

BANER MOBILEB1
Reklama

Nie dla jednorazówek

Stopniowo coraz więcej krajów odchodzi od używania plastikowych reklamówek, sztućców, rurek czy talerzyków. Zanim te produkty znikną z linii produkcyjnych, trzeba ustalić konkretne terminy rezygnacji z nich. Jonathan Wilkinson, szef kanadyjskiego resortu środowiska (Environment and Climate Change Canada ECCC) zapowiedział, że zgodnie z planem krajowego programu Strategy on zero plastic waste, zakaz stosowania jednorazowych wyrobów z tworzyw sztucznych zacznie obowiązywać jeszcze w 2021 roku.

Kanada pozbędzie się z obiegu plastikowych produktów takich jak opakowania foliowe, mieszadełka, uchwyty na puszki, słomki, sztućce, talerzyki oraz opakowania na żywność, które nie pochodzą z recyklingu. Ten krok wpisuje się w realizację założeń gospodarki obiegu zamkniętego, eliminując sporą ilość tzw. single-use plastics.

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Tak dla środowiska

Przedstawiciele kanadyjskiego rządu mają świadomość, że jeśli chcą zdecydowanego ograniczenia masowej produkcji plastiku, muszą działać szybko i radykalnie. Ciągle narastająca w środowisku ilość odpadów to wstydliwy wyznacznik konsumpcyjnego stylu życia dużej części społeczeństw.

– Kanadyjczycy dostrzegają wpływ, jaki mają zanieczyszczenia odpadami z tworzyw sztucznych. Plan ma oczywiście na celu utrzymanie plastiku w krajowej gospodarce, ale z dala od naszego środowiska zaznaczył Wilkinson.

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Znalezione nad oceanem

Drugie co do wielkości pod względem powierzchni państwo świata (9 984 670 km²), chce zminimalizować ilość śmieci, jakie wciąż pojawiają się na wybrzeżach oceanów. Resort środowiska oparł się na wynikach analiz The Great Canadian Shoreline Cleanup – kanadyjskiego programu ochrony przyrody. Okazało się, że jednorazowe produkty z tworzyw sztucznych często lądują na wybrzeżu, zagrażając bezpieczeństwu morskich zwierząt, florze oceanicznej i ludziom.

Oprócz wprowadzenia zakazu używania plastikowych jednorazówek rząd Kanady chce zwiększyć ilość produktów, pochodzących z recyklingu i ustanowić limit wytwarzania wyrobów nieprzetworzonych. Zaproponowano, aby do 2030 roku produkować minimum 50% towarów plastikowych, pochodzących z recyklingu. Blisko 86% odpadów z tworzyw sztucznych wylądowało na kanadyjskich wysypiskach w zeszłych latach, a dzięki wprowadzeniu nowego zakazu można zminimalizować ilość wyrzucanych foliówek przynajmniej o kilkanaście milionów sztuk.

źródło: Plastech

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.