Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Dzień bez foliowych opakowań. Uczcij go rezygnacją z plastiku

plastic

Dzień bez foliowych opakowań. Uczcij go rezygnacją z plastiku

Lekka, kolorowa, czasem mała, innym razem większa, a zarazem bardzo kłopotliwa i szkodliwa dla fauny i flory. Dodatkowo przetwarzana w niewielkim stopniu, z pewnością zbyt małym w globalnym wymiarze. Czy wiesz już, o kogo chodzi? 23 stycznia obchodzimy dzień bez foliowych opakowań. Jak wyglądałoby życie bez foliówek?

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Po pierwsze, nie szkodzić

Bardzo rozpowszechniony w codziennym życiu surowiec zachęca producentów żywności i innych produktów użytkowych swoją dostępnością, niewielką wagą, niską ceną, czy korzyściami związanymi z transportem. Foliowe torebki mają niestety wiele negatywnych cech – zaśmiecają środowisko, trafiają zarówno na ląd, jak i do wód świata, stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia wielu zwierząt, a ich rozkład zajmuje od 100 do 400 lat. 

Zafoliowani

Szacuje się, że każdego roku produkuje się od 500 milionów do biliona plastikowych opakowań!

Niestety, liczba wyprodukowanych foliówek jest niewspółmierna do liczby ponownie przetwarzanych odpadów. Pomimo iż segregujemy odpady w naszych gospodarstwach, poddawane recyklingowi jest tylko 10% spośród wszystkich opakowań. Wyobraźmy sobie teraz, gdzie znajdują się te wszystkie opakowania? Nawet jeśli część z nich używamy ponownie, to spora ilość ładuje w środowisku naturalnym, wyrządzając znaczne krzywdy faunie i florze.

Rada 

Rozwiązaniami, które przynoszą wymierne korzyści, są np. wprowadzane regulacje ograniczające stosowanie plastikowych opakowań, systemy kaucyjne za plastik, usprawnienie metod recyklingu, zbiórki surowców, czy nawet kary za nieprzestrzeganie norm środowiskowych. Na szczęście w UE doczekaliśmy się nowych regulacji dotyczących np. zakazu wytwarzania plastikowych sztućców, czy słomek, a także podatku od plastiku.

Problem dotyczy zjawiska, które ma swój początek na linii produkcyjnej, następnie wyboru opakowań wśród wytwórców i producentów, kończąc na decyzjach konsumentów. Możesz odmówić sprzedawcy na targu, który chce wcisnąć ci plastikowe opakowanie na warzywa i owoce. Nie musisz też pakować jarzyn do foliowych worków w supermarkecie.

Konsumenci coraz częściej sięgają po wielorazowe torby, kubki, a także produkty wykonane z przetworzonych odpadów. Recykling jest nie tylko trendem, ale zdrowym i zrównoważonym podejściem do życia, w którego kierunku powinniśmy podążać.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.