Lacama – luksusowy motocykl elektryczny od Volty

Motocykle elektryczne nie należą do najtańszych, ale ich producenci starają się konkurować z innymi pojazdami na rynku. Włoska firma Volta postawiła na luksus i przedstawiła swój nowy model – Lacama, który za sprawą silnika o mocy 70 kW (94 KM) osiąga prędkość 180 km/h i maksymalny moment obrotowy 208 Nm, co zapewnia szybkie przyspieszenie.

Volta została założone przez Nicolę Colombo i Valeriano Fumagalliego. Do stworzenia motocyklu elektrycznego zainspirowała ich podróż autostradą z Szanghaju do Mediolanu – ponad 12 tysięcy kilometrów. W jej trakcie pokonali 12 krajów w ciągu 44 dni. Cztery lata później wraz z zespołem udało im się skonstruować Lacamę.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Lacama przyspiesza do 100 km/h w ciągu zaledwie 4,6 sekund. Wyposażona jest w akumulator litowo-jonowy o mocy 15,1 kWh o możliwości 2000 cyklów ładowania. Ładowanie odbywa się za pomocą ładowarki o mocy od 2-6 kW lub prądem stałym CCS i trwa około 40 minut. Zasięg maksymalny to 200 km. Ponadto w motocykl wbudowany jest ekran dotykowy z nawigacją GPS i możliwością kontrolowania funkcji pojazdu. Całość waży około 250 kilogramów, ma aluminiową ramę oraz 17-calowe koła szprychowe z aluminiowymi lub węglowymi piastami.

Volta klientom zainteresowanym kupnem daje możliwość zindywidualizowania wyglądu motocyklu. Projekt pojazdu wykonywany jest na zamówienie. Pierwsze egzemplarze przedpremierowe zostaną dostarczone do końca 2018 roku. Ich koszt to 38 000 dolarów – 250 dolarów płaci się za samą możliwość zaprojektowania wyglądu.

W lipcu Lacamę od Volty będzie można zobaczyć na Festiwalu Prędkości w Goodwood w Anglii.