Lafarge w Polsce zrekultywuje teren po nieczynnym wyrobisku. W podkieleckich Radkowicach powstanie duży zbiornik wodny

Zbiornik wodny w naturalny sposób wypełniony wodą i otoczony zielenią powstanie w miejscu nieczynnego wyrobiska Lafarge w podkieleckich Radkowicach-Podwolu (woj. świętokrzyskie). Zrekultywowany zostanie teren o łącznej powierzchni 18 hektarów.

– Etap rekultywacji technicznej, polegającej na przemieszczeniu zewnętrznych zwałowisk nadkładu do wyrobiska, stanowił najbardziej wymagającą i pracochłonną część prac. Ten proces pozwolił nam zabezpieczyć stateczność wyrobiska oraz wpłynąć na poprawę krajobrazu wokół niego. Intensywne działania trwały osiem miesięcy, przez 5 dni w tygodniu i 24 godziny dziennie – mówi Przemysław Podsiedlik, dyrektor Kopalni Radkowice.

Fotowoltaika od Columbus Energy

W prace obejmujące pierwszy etap zaangażowanych było 9 ciężkich maszyn. Na każdej z nich pracowało po 12 osób. W drugim etapie procesu rekultywacji nastąpi stopniowe wypełnianie się wyrobiska napływającymi wodami złożowymi. Po wyłączeniu pomp lustro wody sukcesywnie się podnosi. Wiosną rozpoczął się już trzeci etap prac, w którym wykonywane jest obsadzanie drzewami i krzewami oraz obsiewanie trawami terenów wokół wyrobiska. Łącznie nasadzenia objęły 3,5 tysiąca sadzonek drzew charakterystycznych dla polskiego ekosystemu – to sosny, świerki, klony, buki i brzozy. Sadzonki pochodzą ze szkółek leśnych działających w regionie.

Wyłączenie złoża Radkowice-Podwole nastąpiło w wyniku nieefektywności finansowej wydobycia. Jej obniżenie nastąpiło w wyniku dużego dopływu wód gruntowych powodującego konieczność stosowania kosztownych technologii odwodnienia.
Lafarge w Polsce jest jednym z czołowych producentów cementu, kruszyw i betonu oraz liderem rozwiązań na polskim rynku budowlanym. W Polsce spółka działa od 1995 roku. Obecnie w ponad 50 zakładach zatrudnia blisko 1500 pracowników.