LED-owe oświetlenie na kolejnych kieleckich ulicach

Miejski Zarząd Dróg w Kielcach rozpoczął kolejny etap wymiany oświetlenia na ulicach miasta. Przy drogach stolicy województwa świętokrzyskiego stanie niemal 1200 nowych lamp wykorzystujących technologię LED.

– Oprócz opraw wymienione zostaną również słupy oraz przewody zasilające. To pierwszy duży projekt realizowany w tym roku. W drugim projekcie zostanie wymienionych dodatkowo prawie 1900 lamp. Obejmie on jednak tylko ulice osiedlowe i peryferyjne – informuje w rozmowie z Radiem Kielce Jarosław Skrzydło, rzecznik prasowy MZD w Kielcach.

W sumie w stolicy województwa świętokrzyskiego pracuje 17 tysięcy lamp oświetlających drogi i chodniki. Jedna czwarta z nich została wymieniona na takie, które wykorzystują energooszczędne źródła światła. Koszt pierwszej ze wspomnianych inwestycji wyniesie około 7 mln zł, a drugiej – niespełna 4 mln zł. Tymczasem w budżetach polskich miast na oświetlenie ulic przeznaczanych jest rocznie nawet kilkadziesiąt milionów złotych. Przeprowadzona w Bydgoszczy inwestycja, która objęła wymianę ponad 8 tys. punktów świetlnych na energooszczędne i sterowane za pomocą inteligentnych rozwiązań, przyniosła redukcję kosztów energii sięgającą 65%.

Analitycy z Zion Market Research zakładają, że do 2022 r. rynek oświetlenia LED osiągnie wartość 54 mld dolarów. Średnioroczne tempo wzrostu utrzyma się na poziomie 13%.

źródło: radio.kielce.pl