BYD sprzedaje więcej elektryków niż spalinowych

Największy producent samochodów elektrycznych w Chinach – BYD, osiągnie w tym roku większą sprzedaż samochodów elektrycznych niż tych z silnikami spalinowymi. Choć firma wprowadziła już ponad dekadę temu na rynek pierwszą masowo produkowaną hybrydę, to w ubiegłym roku wciąż sprzedawała więcej aut napędzanych paliwami kopalnymi.

BYD sprzedał w 2018 roku blisko 250 tys. aut elektrycznych, podwajając tym samym ich sprzedaż w porównaniu z rokiem poprzednim. Mimo to aut elektrycznych BYD sprzedało się o 25 tys. mniej niż spalinowych. W tym roku sprzedaż elektryków zdecydowanie osiągnie jednak trend wyprzedzający. Miesięczna sprzedaż aut z napędem alternatywnym w styczniu i lutym przekroczyła sprzedaż samochodów z paliwami kopalnymi.

Fotowoltaika od Columbus Energy

BYD nie osiągnąłby jednak takich wyników bez hojnych subsydiów ze strony chińskiego rządu, który dziesięć lat temu zaczął udzielać zachęt finansowych, aby pomóc temu przemysłowi prosperować. Sam BYD otrzymał ponad 1 mld dolarów subsydiów od rządu centralnego na sprzedaż elektryków w samym tylko 2016 roku. To kwota większa, niż zysk netto firmy za ten rok, który sięgnął równowartości 750 mln dolarów. Chiny zaczęły jednak ograniczać subsydia od 2017 r. Całkowicie odejdą od nich w 2020 roku. W wyniku tych zmian zysk netto w 2018 r. spadł do 413 mln dolarów, co oznacza spadek o ponad 31% w porównaniu z rokiem poprzednim.