Australijczycy będą mieli rodzimego elektryka

Pierwszy całkowicie elektryczny samochód zmontowany w całości w Australii zostanie oficjalnie zaprezentowany w przyszłym tygodniu w Sydney. Uruchomienie sprzedaży tego modelu odrodzi australijski przemysł samochodowy.

Ukończony już przez zespół projektowy mały samochód dostawczy zostanie ujawniony australijskiej publiczności podczas Smart Energy Expo w Sydney w przyszły wtorek. Jest to pierwszy prototyp zmontowany z czterech planowanych pojazdów elektrycznych australijskiej grupy Electric Energy Vehicle (ACE-EV).

Fotowoltaika od Columbus Energy

Pojazd, zmontowany przez zespół lokalnych i międzynarodowych inżynierów i techników, odbył pierwszą jazdę próbną podczas imprezy Carmageddon zorganizowanej przez Motor Traders Association of Queensland w zeszłym tygodniu.

Ciężarowy wóz o długości 3,9 m będzie mógł przewozić ładunki o masie do pół tony. Jak wylicza producent, po wprowadzeniu tego auta do sprzedaży możliwe będzie obniżenie poziomu emisji gazów cieplarnianych flot o 70%, a koszty eksploatacji o 85%. Bateria o pojemności 33 kWh oferuje zasięg do 250 km na jednym ładowaniu z częściowym obciążeniem. Silnik osiąga maksymalną moc 45 kW.