LEM Thunder – nowy elektryczny motocykl od Politechniki Wrocławskiej

Studenci Politechniki Wrocławskiej opracowali i wykonali lekki, elektryczny motocykl przystosowany do trudnych warunków, jakie charakteryzują m.in. rajd Dakar. O szczegółach tego przedsięwzięcia opowiedział Dariusz Talik z ekipy pracującej nad pojazdem LEM Thunder.

„Jest to motocykl elektryczny przystosowany do jazdy w ciężkich warunkach, jakie panują m.in. na rajdzie Dakar. Na razie jest on przeznaczony do rajdu Dakar i zajmujemy się organizacją ekipy, drużyny i ogólnie organizacją tego przedsięwzięcia”, podkreślił młody naukowiec.

LEM Thunder będzie posiadał silnik o mocy 30 kW oraz moment obrotowy 250 Nm, dostępny od zerowego momentu obrotowego – takie parametry zapewnią pojazdowi optymalne przyspieszenie. Zasięg pojazdu będzie wynosił 90 km. Młodzi inżynierowie są świadomi, że wpływ na poprawę osiągów elektrycznego pojazdu ma jak najlżejsza konstrukcja, dlatego do jego budowy wykorzystają włókno węglowe oraz części wytworzone dzięki drukarkom 3D. Szacowana masa pojazdu to 120 kg.

„Możemy się pochwalić własnoręcznie wykonanymi owiewkami z włókna węglowego, ramą zgrzewaną i spawaną przez Dział Mechaniki oraz całym wnętrzem, m.in. baterią wykonaną przez Dział Elektryki. Wykonujemy jak najwięcej elementów sami, oczywiście musimy kupić takie rzeczy, jak lampa, zawieszenie czy też koła, ale staramy się wykonywać jak najwięcej elementów własnoręcznie”, powiedział student Politechniki Wrocławskiej.

Lekki Elektryczny Motocykl to szósty projekt innowacyjnego i ekologicznego środka transportu, który został przygotowany przez studentów z Koła Naukowego Pojazdów i Robotów Mobilnych Politechniki Wrocławskiej. Budowę motocykla LEM Thunder poprzedziło powstanie pojazdów, takich jak motocykl crossowy LEM Falcon, pojazd służący do przewozu pizzy (LEM Napoli), motocykl policyjny (LEM Bullet) oraz miejski (MOS). Zwłaszcza zbudowany w minionym roku LEM Falcon przyczynił się do światowego sukcesu młodych inżynierów z Wrocławia – pojazd ten zdobył komplet nagród podczas konkursu SmartMoto Challenge organizowanego w Hiszpanii. „LEM Falcon był to nasz piąty motocykl, udało się nam właśnie z tym motocyklem zdobyć pierwsze miejsce w konkurencji dynamicznej, statycznej oraz klasyfikacji generalnej w Barcelonie w zeszłym roku”, podkreślił Dariusz Talik z ekipy LEM Thunder.

Dodaj komentarz


Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

You May Also Like

Rząd wystraszył się Unii i zmienił zdanie. Będą wiatraki i dekarbonizacja

Starsi Czytelnicy pamiętają pewnie zabawę z dawnego „Przekroju” pod tytułem „Wytęż wzrok i znajdź x szczegółów, którymi różnią się oba rysunki”. Wytężyliśmy się maksymalnie i poszukaliśmy różnic pomiędzy Krajowym Planem na Rzecz Energii i Klimatu przesłanym Brukseli oraz Polityką Energetyczną Państwa 2040 przeznaczoną na użytek krajowy. Okazało się, że w kilku punktach istotnie się różnią.

Codzienny raport smogowy – 17.01.

Pogoda się uspokoiła, czyżby to zwiastowało powrót smogu? Na mapie coraz mniej zielonych punktów. W poniedziałek wystartował Wrocławski Indeks Powietrza, jest to odpowiedź na apel Dolnośląskiego Alarmu Smogowego w sprawie informowania mieszkańców o prawdziwej skali zagrożeń w obszarze jakości powietrza. Niecierpliwie czekamy na bardziej restrykcyjne normy dla całego kraju.