Leonardo DiCaprio chce ratować płonące lasy Amazonii. Aktor przeznaczył na ten cel 5 mln dolarów

Płonące lasy Amazonii stały się sprawą wagi ogólnonarodowej. Postępująca degradacja „zielonych płuc planety” wywołała oddźwięk nawet pośród gwiazd showbiznesu. W ratowanie nękanej pożarami Amazonii zaangażował się Leonardo DiCaprio. Jak poinformował portal Gazeta.pl, aktor przekazał na ten cel 5 mln dolarów.

W lipcu tego roku gwiazdor filmu „Zjawa” wraz z Laurene Powell Jobs (wdową po Stevie Jobsie) oraz inwestorem Brianem Shethem powołali do życia „Earth Alliance”. Celem organizacji jest dbanie o ochronę środowiska, jednak bieżące działania „Earth Alliance” koncentrują się przede wszystkim wokół płonących lasów Amazonii. Środki przekazane na konto fundacji zostaną przeznaczone na wspieranie społeczności tubylczych oraz lokalnych działań służących ochronie różnorodności biologicznej Amazonii w związku z szalejącymi na tym terenie pożarami.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Leonardo DiCaprio podkreśla, że w ratowanie płonących lasów Amazonii (i szerzej: przyrody) może zaangażować się każdy. Zachęca m.in. do śledzenia bieżącej sytuacji, rozpowszechniania informacji wśród znajomych, a także zmiany codziennych nawyków na bardziej przyjazne środowisku. Wcześniej aktor także publikował posty nawołujące do dbania o przyrodę lub uwypuklające destrukcyjną działalność człowieka.

– Przerażające jest myślenie, że Amazonia jako największy las deszczowy na naszej planecie – wytwarzający 20% tlenu na Ziemi, w zasadzie będący płucami świata – płonie przez ostatnie 16 dni z rzędu, a dosłownie ŻADNE media o tym nie mówią! Dlaczego? – zadał pytanie DiCaprio za pośrednictwem swojego profilu na Instagramie w sierpniu tego roku.

Aktor znany jest ze swojego zaangażowania w sprawy związane z ochroną środowiska naturalnego. W 1998 r. powołał do życia Leonardo DiCaprio Foundation, której celem jest ochrona terenów dziewiczej przyrody. Instytucja zajmuje się działaniami służącymi przywracaniu równowagi w przyrodzie. Najważniejsze aktywności fundacji skoncentrowane są wokół ochrony dzikiej przyrody oraz oceanów, zmian klimatu, innowacyjnych rozwiązań, praw rdzennych mieszkańców, a także proekologicznej transformacji Kalifornii (https://swiatoze.pl/leonardo-dicaprio-inwestuje-miliony-dolarow-w-ochrone-srodowiska/).