Lepsze szyby solarne

Fortum inwestuje w przełomowe technologie PV firmy Exeger

Inteligentne okna to technologia, która została zaprojektowana w celu obniżenia rachunków związanych z utrzymaniem odpowiedniej temperatury w domach posiadających nowoczesne, ergonomiczne oszklenie. Szyby solarne są w stanie dynamicznie zmieniać przyciemnienie. Dzięki temu okna przepuszczają maksymalne ilości ogrzewającego mieszkanie światła w zimie, jednocześnie stanowiąc dla niego barierę w lecie, co pozwala utrzymać przyjemny chłód.

To rozwiązanie, które w ciągu roku mogło obniżyć wykorzystanie energii o nawet 40%, nie jest jednak pozbawione wad. Jedną z nich jest wysoka energochłonność. Dodatkowo, konieczność podpięcia takich szyb do prądu elektrycznego wiąże się z dodatkowymi utrudnieniami w montażu.

Jakiś czas temu udoskonaleniem istniejącej już technologii zajęli się amerykańscy inżynierowie z Princetown University. Poszukiwano odpowiedniego źródła energii, którego zastosowanie będzie w stanie tanio i efektywnie zasilić inteligentne okna. Wybór padł na prototypowe rozwiązanie fotowoltaiczne, wytworzone z specyficznego materiału organicznego, nazwanego cHBC. To półprzewodnik zbudowany przy wykorzystaniu węglowego szkieletu, podobnego do polimerów. Wytwarza on energię na tej samej zasadzie co klasyczna, krzemowa fotowoltaika, a jego struktura pozwala pochłaniać jedynie fale świetle o długości zbliżonej do ultrafioletu. Dzięki temu nie pobiera on światła widocznego dla ludzkiego oka, przez co szyby nie zaciemniają wnętrza mieszkania. Dodatkowo ze względu na swoją budowę jest całkowicie przezroczysty, przez co nie wpływa na przepuszczalność światła przez okno.

Następnie zbudowano prototyp i cienka warstwa cHBC została wpleciona w szybę. Następnie rozpoczęto testy. Okazało się, że przepuszczalność takiego okna można zmieniać od około dziewięćdziesięciu do dwudziestu procent. Nad wszystkim czuwa oprogramowanie, które pozwala na kontrolę rozwiązania nawet za pomocą smartfona. Dodatkowo, bezpośrednie połączenie szyby i warstwy fotoczułej ma według twórców skutkować niską ceną zakupu i eksploatacji ich urządzenia oraz montażem niewiele trudniejszym od wstawiania zwykłych szyb. To jednak nie zaspokoiło ambicji naukowców. Planują stworzenie technologii, która pozwoli bezpośrednio nanosić warstwę inteligentnej szyby na istniejące już okno, tak by maksymalnie uprościć ich aplikację i dodatkowo zredukować cenę.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

NASA chce skolonizować Marsa z pomocą energii jądrowej

Następny artykuł

Nowa metoda oszustwa – zmiana dostawcy energii elektrycznej

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , , ,