Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Lidar zbada warunki wietrzności w rejonie planowanej morskiej farmy wiatrowej Baltica

Lidar zbada warunki wietrzności w rejonie planowanej morskiej farmy wiatrowej Baltica

PGE Energia Odnawialna rozstrzygnęła przetarg na dwuletnią kampanię pomiarową warunków wietrzności na Morzu Bałtyckim przy użyciu pływającego Lidaru. Kampania zostanie przeprowadzona w rejonie planowanej morskiej farmy wiatrowej Baltica.

BANER MOBILEB1
Reklama

Lidar to nowoczesne urządzenie zamontowane na pływającej trzytonowej platformie (o wymiarach 4 x 4 x 4.5m) służące do pomiaru wiatru przy użyciu wiązek lasera. Dzięki temu, że posiada akumulator ładowany niezależnie przez panele fotowoltaiczne, ogniowo paliwowe i mikro turbiny wiatrowe może pracować na morzu przez wiele miesięcy.

Jedną z wielu zalet Lidara, w stosunku do tradycyjnego masztu pomiarowego, jest możliwość wykonywania badań dokładnie na wysokości osi wirników projektowanych wiatraków. Oprócz precyzyjnego pomiaru prędkości oraz kierunku wiatru urządzenie będzie przesyłać poprzez satelitę dane pokazujące wysokość i długość fal oraz kierunek prądów morskich. Wszystkie zgromadzone informacje pracownicy PGE EO będą mogli odbierać i analizować na bieżąco logując się na specjalną stronę internetową.

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Badania na Bałtyku rozpoczną się jeszcze w tym roku jesienią i pomogą w uzyskaniu pełnej wiedzy na temat możliwej produkcji energii elektrycznej morskiej farmy wiatrowej Baltica. Pomiary będą prowadzone w odległości ok 32 km od Łeby.

Realizowany przez PGE EO „Program Offshore”, który  zakłada budowę morskiej farmy wiatrowej o mocy ok. 1 GW w Wyłącznej Strefie Ekonomicznej Morza Bałtyckiego  stanowi jedną z opcji strategicznych rozwoju Grupy Kapitałowej PGE po 2020 r.

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.