Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Nike zaprezentowało buty z recyklingu – Space Hippie

Nike zaprezentowało buty z recyklingu – Space Hippie

Plastikowe butelki, nakrętki, zużyte materiały, a także skrawki tkanin. Nike zamierza poddać je recyklingowi, a otrzymany w ten sposób surowiec wykorzystać do produkcji nowego modelu obuwia. Space Hippie, to nazwa proekologicznego projektu, który trafi do sprzedaży już na wiosnę br.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Space Hippie to najbardziej ekologiczny model obuwia spośród dotychczasowych produktów amerykańskiego koncernu Nike. Do wykonania cholewek butów posłuży specjalna przędza pochodząca z recyklingu, a dokładniej z przetworzonych butelek PET. Z kolei do wykonania podeszwy posłużyła gąbka, również częściowo pochodząca z odzysku. 

Kolekcję Space Hippie tworzą cztery modele o numerach: 01, 02, 03 i 04. Każdy z nich ma zbliżoną kolorystykę: szarą bazę z pomarańczowymi wstawkami.

– Space Hippie prezentuje się jako artefakt z przyszłości. Jest awangardowy, buntowniczo optymistyczny (…). Space Hippie to pewna idea. Chodzi nam o to, by dowiedzieć się, jak najlepiej wykorzystać najmniej materiału, najmniej energii i najmniej węgla – zauważa John Hoke, wiceprezes działu Nike Global Design.

Dodatkowo podczas produkcji awangardowego modelu obuwia znacznie ograniczono produkcję dwutlenku węgla. Celem amerykańskiego przedsiębiorstwa jest jak największe zbliżenie się do funkcjonowania w oparciu o model gospodarki o obiegu zamkniętym.

Dystrybucja Space Hippie będzie bardzo wąska. Futurystyczny model obuwia będzie można kupić za pośrednictwem oficjalnej aplikacji producenta, a także w kilku wybranych sklepach marki. 

nike hippie

Nie od dziś Nike prowadzi swoją działalność, z uwzględnieniem zmniejszania ilości odpadów, między innymi przy okazji projektowania i wypuszczania na rynek nowej linii obuwia. Miało to miejsce podczas premiery modelu Air Max 1 Flyknit Royal. Wówczas Nike zadbało, aby pudełka, w które pakowane są buty, zostały wykonane z surowców pochodzących z recyklingu, takich jak plastikowe nakrętki, opakowania po napojach czy też innych tworzyw sztucznych.

Źródła: wirtualnemedia.pl dailyweb.pl

Fot. główne: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.