morska farma wiatrowa

Litwini szukają partnera do rozwoju projektów off-shore

Litewski państwowy koncern energetyczny Lietuvos Energija poszukuje obecnie partnera do rozwoju morskiej farmy wiatrowej. Firma wydała oświadczenie o zainteresowaniu wyborem “doświadczonego partnera” w celu opracowania projektów, realizowanych w Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG).

Decyzja w sprawie wyboru partnera zostanie podjęta do końca tego roku, jak informuje firma. Wyjaśnia także, że potencjalne partnerstwo będzie realizowane w dwóch etapach.

W pierwszej fazie Lietuvos Energija zyska wiedzę ekspercką na temat morskiej energii wiatrowej poprzez nabycie mniejszościowego udziału w projekcie off-shore na terenie EOG. Jak informuje spółka, jest to obecnie na późnym etapie rozwoju.

Faza druga wiązałaby się z rozwojem projektów na Morzu Bałtyckim. Dyrektor ds. infrastruktury i rozwoju w Lietuvos Energija, Dominykas Tuckus, powiedział: – W ciągu najbliższych 12 lat planujemy zainstalować do 3000 MW, z których większość będzie pochodziła z energii wiatrowej. (…) Aby zrealizować nasze ambicje, poszukujemy doświadczonego partnera o udokumentowanym doświadczeniu, który przyniesie najlepsze praktyki i wiedzę w zakresie budowy morskich projektów wiatrowych. Później spodziewamy się również rozwijać wspólne projekty morskiej energii wiatrowej na Litwie.

źródło: renews.biz


Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Tesla model Y – konsensus pomiędzy jakością a ceną

Miłośnicy pojazdów elektrycznych w końcu doczekali się: po szumnych zapowiedziach i latach wyczekiwania w marcu 2019 roku zaprezentowano Tesla model Y. To luksusowe auto o dużym zasięgu w USA traktowane jako „kompaktowy” SUV. Do setki rozpędza się od 3,7 do 5,1 sekundy (w zależności od wariantu). Cena wyjściowa rozpoczyna się od 38,5 tys. dolarów.