Lodowiec na Mont Blanc może runąć

Lodowiec na Mont Blanc może runąć

W wyniku topnienia lodowca na Mont Blanc runęło już 2 tys. metrów sześciennych lodu. Po włoskiej stronie masywu istnieje groźba zawalenia jego fragmentu. Władze Włoch zdecydowały o ewakuacji okolicznych miejscowości.

Masa lodowca Planpincieux grożąca zawaleniem ma objętość 250 tys. metrów sześciennych. Z badań wynika, że w okresie od sierpnia do początku września dolna partia lodowca zsuwała się w dół aż o 50-60 cm dziennie. Przyczyną jest znaczny wzrost temperatury, wynikający ze zmian klimatycznych. W zeszłym tygodniu władze włoskiego regionu Aosta ewakuowały mieszkańców z najwyżej położonych domów i zamknięto kilka dróg w pobliżu góry. Opracowany został także plan na ewentualną katastrofę, gdyby masy lodu wiszące nad miejscowością spadły na domy.

Raport organizacji WWF Italia dowodzi, że w związku z ociepleniem klimatu temperatury, jakie utrzymują się w górach, spowodują, że lodowce poniżej 3500 m n.p.m. znikną w ciągu 20-30 lat. Włoski premier Giuseppe Conte uważa, że zagrożenie jest ogromne. Na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ zaznaczał, że wiadomość o zsuwającym się lodowcu powinno być ostrzeżeniem, które zmobilizuje ludzkość do działań mających powstrzymać zmiany klimatyczne.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.