Londyn stanie się miastem bez emisji dwutlenku węgla?

Burmistrz Londynu Sadiq Khan przygotowuje miasto na energetyczną rewolucję. Wszystko po to, by do 2050 roku emisja dwutlenku węgla w stolicy Wielkiej Brytanii spadła do zera. Niedawno opublikowano projekt Londyńskiej Strategii Środowiskowej, który zawiera znaczące informacje dotyczące energetyki słonecznej – to ona ma być gwarantem sukcesu, jakim byłoby pozbycie się emisji dwutlenku węgla raz na zawsze.

Z Londyńskiej Strategii Środowiskowej wynika, że aby realizacja tego pomysłu była możliwa, do 2050 roku w Londynie muszą powstać instalacje solarne o mocy około 2 GW. Na ten moment łączna moc instalacji solarnych w Londynie to 95 MW. Przed miastem jeszcze długa droga do spełnienia tego planu. Burmistrz Londynu wyznaczył sobie również cele pośrednie.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Sadiq Khan chciałby do 2030 roku podwoić obecną ilość instalacji wytwarzających energię ze słońca. W ty celu zostaną wdrożone m.in programy mające pomóc mieszkańcom Londynu w modernizacji własnych mieszkań pod kątem energetycznym. Khan zakłada także maksymalizację wykorzystania zielonej energii pochodzącej ze słońca w budynkach należących do miasta, w tym w ratuszu, gdzie obecnie urzęduje sam burmistrz.

Publiczne konsultacje dotyczące Londyńskiej Strategii Środowiskowej będą trwać do 17 listopada br.