„Ludzie ludziom – drobny gest – wielka pomoc”. Lodówka do foodsharingu pojawiła się w Izabelinie

Marnotrawstwo żywności jest problemem, który domaga się szybkiego rozwiązania. Wychodząc naprzeciw potrzebom mieszkańców i oczekiwaniom współczesnego świata, gmina Izabelin połączyła siły wraz z siecią Carrefour Polska. Owocem tej współpracy jest lodówka do foodsharingu.

Lodówka stanęła przed wejściem do sklepu Carrefour Express znajdującym się przy ul. Jana Matejki 26 w Izabelinie. Obiekt jest dobrze widoczny, został oznaczony hasłem „Punkt dzielenia się żywnością”. Pojawił się w przestrzeni miejskiej 23 grudnia 2019 r., a zatem na kilka dni przed Świętami Bożego Narodzenia. Był to zabieg celowy: sporo jedzenia marnuje się właśnie w okresie świąt, a ogólnodostępna lodówka ma zapobiegać wyrzucaniu żywności z krótką datą przydatności do spożycia, z której jednak ktoś jeszcze może skorzystać.

Odpady i kwestia ich poprawnego i bezpiecznego zagospodarowania to sprawa nas wszystkich. Mieszkańcy gminy Izabelin przykładają coraz większą uwagę do dbałości o środowisko, które nas otacza a świadomość, że podstawą jest ograniczanie ilości produkowanych śmieci jest coraz bardziej powszechna. Naszą współpracę z siecią Carrefour rozpoczynamy w szczególnym okresie świąt Bożego Narodzenia, od walki z marnowaniem żywności – bo to niestety jest czas, kiedy marnujemy jej najwięcej, a jednocześnie najłatwiej się nam zatrzymać i pomyśleć o innych.  Mam też nadzieję, że będziemy pozytywnym przykładem i wypracujemy takie rozwiązania, które z łatwością będzie można przenieść do dowolnej lokalizacji w Polsce  wyraża nadzieję Dorota Zmarzlak, wójt gminy Izabelin, w komunikacie prasowym opublikowanym przez Carrefour Polska.

Lodówka do foodsharingu jest jednym z elementów akcji „Ludzie ludziom – drobny gest – wielka pomoc”, realizowanej we współpracy z siecią Carrefour Polska. Oprócz tego w gminie Izabelin planowane są kolejne proekologiczne działania: ograniczenie zużycia jednorazowych opakowań oraz zachęcenie mieszkańców do wdrażania nawyków w duchu idei less waste

Cieszymy się, że udało nam się ogłosić nasze pierwsze wspólne przedsięwzięcie z Urzędem Gminy Izabelin jeszcze przed Bożym Narodzeniem. Każdy z nas na święta zwykle przygotowuje wiele smacznych potraw i niestety nie wszystkie zjadamy. Dlatego, jeżeli komuś po Wigilii lub w trakcie świąt zostaną bożonarodzeniowe dania, może się nimi podzielić i uchronić je przed zmarnowaniem. Carrefour od wielu lat realizuje program „STOP Marnotrawstwu” i ma ambicję stać się liderem transformacji żywieniowej dla wszystkich. Realizując strategię transformacji żywieniowej, chcemy nie tylko propagować odpowiednią, uwzględniającą produkty ekologiczne dietę, ale też zachęcać do odpowiedniego gospodarowania jedzeniem, które kupujemy i które zostaje w naszych domach po przygotowaniu posiłków – zauważa Mariusz Szczurowski, Dyrektor Regionalny sieci Carrefour Polska.