1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Ludzie są największymi drapieżnikami na świecie

Ludzie są największymi drapieżnikami na świecie

Kto jest większym drapieżnikiem od lwa, niedźwiedzia i rekina? Odpowiedź jest prosta. Według ostatnich badań ludzie zabijają najwięcej dzikich zwierząt na świecie. W sumie odpowiadamy za śmierć  ⅓ gatunków. 

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Człowiek największym drapieżnikiem świata 

Człowiek jest 300 razy bardziej niebezpieczny od jaguara, 113 razy bardziej od rekina i 80 razy bardziej od lwa, przekonują badania opublikowane w Communications Biology. Praca naukowa opiera się na analizie prawie 50 tys. dzikich gatunków ssaków, ptaków i ryb, które stają się ofiarą ludzkiego apetytu. Autorzy doszli do wniosku, że około ⅓ kręgowców jest wykorzystywana do produkcji żywności, leków i ubrań, a także handlu. Co więcej, prawie 40% z tych gatunków narażamy na wyginięcie. Niemniej dzikich zwierząt, na które wpływa nasz sposób życia na Ziemi jest znacznie więcej.

Jak ludzie znaleźli się na początku łańcucha pokarmowego? Pierwszą pozycję gwarantuje nam technologia. Wraz z rozwojem zaawansowanych technologii łowieckich i rybackich, handlu i globalizacji interakcje między człowiekiem a innymi zwierzętami głęboko się zmieniły.  

Dlaczego to jest problem?

Ziemia jest na skraju wytrzymałości

W tej perspektywie niezwykle istotny jest fakt, jak schematy zachowań ludzi wpływają na powszechne wymieranie dzikich zwierząt. Według zespołu naukowców z University of Victoria kierowanego przez dr Chrisa Darimonta człowiek powinien być klasyfikowany jako “superdrapieżnik”. Powodem jest fakt, że skala, tempo oraz rodzaj ofiar ludzkich polowań znacząco wpływa na cały ekosystem i utrzymanie odpowiedniej różnorodności biologicznej. 

Różnorodność biologiczna jest istotnym elementem stabilnego klimatu i jedną z granic planetarnych. Opisują ona to, w jaki sposób działalność człowieka wpływa na funkcjonowanie globalnego systemu przyrodniczego, a także określa limity, których przekroczenie oznacza nagłe, nieodwracalne i nieliniowe zmiany. 

W przypadku bioróżnorodności sytuacja jest poważna. Granica bezpieczeństwa dla ludzi i planety zakłada, że 50-60% powierzchni planety powinny stanowić tereny naturalne, najlepiej nie przekształcone przez człowieka. Obecnie naturalne ekosystemy stanowią od 45 do 50% Ziemi. 

Źródło: bbc.com, fot. Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.