Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Magazynowanie energii z wykorzystaniem roztopionej soli

Magazynowanie energii z wykorzystaniem roztopionej soli

Naukowcy z Uniwersytetu Południowej Australii zwyciężyli w konkursie organizowanym przez Australian Nuclear Science and Technology Organisation. Nagrodę otrzymali za przedstawienie innowacyjnego systemu magazynowania energii, który oparty jest na roztopionej soli. Za ideą przemawiają nie tylko niewielkie koszty, ale również oszczędność miejsca w porównaniu do ilości gromadzonej energii.

Reklama

Zespół badaczy z University of South Australia opracował relatywnie tani sposób na magazynowanie nadwyżek energii elektrycznej oparty o zmiany stanu skupienia soli. Sama idea wykorzystania soli nie jest nowa. Innowacyjny jest jedynie proces gromadzenia energii. Koncepcja naukowców polega na  wykorzystaniu soli, która jest zamknięta w niedużej przestrzeni przystosowanej do szybkiego uwolnienia energii, a następnie podlega zmianom fazowym. System magazynowania jest ładowany poprzez zamrażanie roztworu i rozładowywany poprzez jego topnienie. Jest to relatywnie tani sposób magazynowania, który jednocześnie zajmuje niewielki obszar w porównaniu do ilości możliwej do zgromadzenia energii.

Postęp ten może być szansą na podniesie sprawności magazynowania energii produkowanej dzięki odnawialnym źródłom energii. Badaczom z Uniwersytetu Południowej Australii udało się, w porównaniu do systemów standardowych, obniżyć końcową cenę tego typu systemu aż 10-krotnie. Dzięki wspomnianym zaletom baterie mogą zostać wykorzystane w gospodarstwach domowych i małych przedsiębiorstwach.

Jak wspominaliśmy, wykorzystanie soli nie jest nowym rozwiązaniem, baterie solne są od dawna stosowane w dużych farmach solarno-termalnych. Australijscy badacze udoskonalili jednak ten proces równocześnie zmniejszając rozmiar urządzenia i koszt jego budowy, za co zostali nagrodzeni na tegorocznym konkursie ANSTO Eureka 2015. Zdaniem autorów pomysłu instalacja ta może pozwolić na szybszy rozwój energetyki obywatelskiej. Niedopasowanie krzywej zapotrzebowania i produkcji w przypadku systemów OZE może zostać ostatecznie rozwiązane dzięki tanim instalacjom magazynowania zielonej energii.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.