Małe Elektrownie Wiatrowe – podstawowe informacje

Małe Elektrownie Wiatrowe – podstawowe informacje

Z ostatnich raportów dotyczących rozwoju odnawialnych źródeł energii i łącznych przyłączonych mocy mogliśmy dowiedzieć się, że zarówno w Europie, jak i w samej Polsce sektor energetyki wiatrowej znacznie się rozwinął. Nic w tym dziwnego, skoro naturalnie występujący wiatr można wykorzystać do produkcji czystej energii. Czemu więc nie zainwestować w podobne instalacje małych mocy? W polskich warunkach istnieje możliwość zainstalowania przydomowych Małych Elektrowni Wiatrowych (MEWi), a ich finansowanie odbywa się chociażby dzięki programowi Prosument.

Małe elektrownie wiatrowe, w przeciwieństwie do tych wielkoskalowych, charakteryzują się niską mocą generatora oraz pozyskiwaniem energii wiatru z przyziemnych warstw atmosfery. Mogą one być stosowane w miejscach, gdzie panują mniej korzystne warunki wiatrowe. Przeważnie ich moce dochodzą do 20 kW, choć niektóre źródła podają jako górną granicę 40 lub 50 kW, a ich powierzchnia robocza wirnika jest mniejsza niż 200 m2. W związku z oferowanym w naszym kraju wsparciem na budowę mikroinstalacji OZE, które nie przekraczają 40 kW, tę wartość potraktujmy jako graniczną dla Małych Elektrowni Wiatrowych. W przypadku MEWi nie ma konieczności szukania lokalizacji o znacznej ilości niezabudowanego terenu. Mogą być instalowane w miastach na słupach oświetleniowych oraz na dachach budynków. Turbiny takich elektrowni nie emitują uciążliwego szumu, który jest zdecydowanym minusem w czasie pracy większych generatorów. W przydomowych instalacjach turbiny umieszczane są na stalowej wieży, która zwykle nie jest wyższa niż 30 metrów.

Jeśli chodzi o eksploatację takiej instalacji, to jest ona praktycznie darmowa. Producenci komponentów dla MEWi podają, że długość życia takich elektrowni wynosi nawet 25 lat. Atutem elektrowni wiatrowych jest ich bezobsługowa praca, jednak w celu zminimalizowania ryzyka wystąpienia usterki zalecany jest okresowy przegląd techniczny. Należy go wykonywać średnio co 1 do 2 lat. W celu uzyskania jak największej wydajności turbiny i jednocześnie jej bezawaryjnej pracy należy zainwestować w produkty renomowanych firm, które w swoich ofertach posiadają produkty wysokiej jakości. Ponadto takie firmy oferują serwisy gwarancyjne, przez co inwestor nie ponosi kosztów naprawy, które mogą sięgnąć kilku tysięcy złotych.

W kwestii opłacalności należy pamiętać, że elektrownie wiatrowe, produkują zwykle między 10 a 20 proc. mocy turbiny, dlatego  najlepiej postrzegać taką przydomową elektrownię wiatrową jako dodatkowe źródło zasilania. Małe elektrownie wiatrowe często współpracują w systemach hybrydowych z fotowoltaiką oraz generatorami dieslowskimi, skutkuje to optymalnym zaspokojeniem zapotrzebowania na energię. Jeśli natomiast MEWi ma stanowić główne źródło zasilania dla budynku, należy pamiętać o znacznym koszcie inwestycyjnym przedsięwzięcia. W takim wypadku warto doczytać o możliwościach wsparcia finansowego dla mikroinstalacji wykorzystującej tę gałąź OZE.

W celu wybrania dogodnej lokalizacji pod inwestycję w MEW konieczne jest przeprowadzenie pomiaru wiatru. Powinien on trwać nie krócej niż trzy miesiące, a zakończenie pomiaru następuje w przypadku, gdy  wyniki są zgodne z ogólną tendencją warunków wiatrowych danego obszaru. Jeśli zdecydujemy się na taką elektrownię, to czego potrzebujemy? Oczywiście oprócz pieniędzy, niezbędną kwestią są pozwolenia. W celu ich uzyskania należy do odpowiedniego urzędu złożyć wniosek wraz z pełną dokumentacją. Powinna ona zawierać m.in. plany zagospodarowania, rysunki i ekspertyzy techniczne oraz opinie specjalistów. Wniosek o pozwolenie dotyczy masztu i fundamentów do elektrowni i jest rozpatrywany w ciągu 30 dni. Gdy chcemy postawić maszt, który nie będzie trwale związany z gruntem to istnieje prawdopodobieństwo, że nie trzeba będzie uzyskiwać pozwolenia na budowę, ale tylko dla instalacji do 5 kW mocy. Jeśli wieża przekracza wysokość 30 m, to przed przystąpieniem do projektowania przestrzennego wykonujemy raport oddziaływania na środowisko, który uwzględnia wpływ przyszłej instalacji na pobliskie ekosystemy. Ważnym punktem jest także plan przyłączenia elektrowni do sieci.

Oprócz zasilania gospodarstw domowych, małe elektrownie wiatrowe mają inne zastosowania. Dostarczają prąd również do samodzielnych systemów telekomunikacyjnych i nawigacyjnych, zasilają domki letniskowe oraz pompownie i stacje odsalania wody morskiej. Szczególnie w miejscach odległych od sieci energetycznej.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.