Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

W Hiszpanii powstanie największa europejska farma PV

W Hiszpanii powstanie największa europejska farma PV

Deweloper z Niemiec, firma Juvi, uzyskał zgodę hiszpańskiego ministerstwa środowiska na budowę największej w Europie farmy PV o mocy 450 MW. Przyszła instalacja ma być jedną z największych na świecie.

B1
Reklama

Prace nad projektem trwają już od 2012 roku. Niemiecka firma zdecydowała się na realizację projektu w Hiszpanii głównie z powodu bardzo korzystnych warunków słonecznych. Na lokalizację instalacji została wybrana hiszpańska Murcja. Obecnie rynek PV w tym kraju się nie rozwija, co jest spowodowane zmianami w systemie wsparcia. Działania rządu doprowadziły do tego, że w 2014 roku w Hiszpanii powstało zaledwie 22 MW, zaś całkowity potencjał PV wynosi ok. 5 GW.

Aby doszło do realizacji tego dużego przedsięwzięcia, niemiecki Juvi musi otrzymać zgodę ze strony ministerstwa przemysłu. Zła sytuacja na hiszpańskim rynku PV nie zraża spółki i jest ona zdeterminowana, aby wszelkie niezbędne pozwolenia pozyskać do końca przyszłego roku.

Reklama

Planowana farma fotowoltaiczna w Murcji ma mieć moc 450 MW, a po zakończeniu budowy będzie to największa farma fotowoltaiczna w Europie. Instalacja będzie zajmować obszar prawie 1 100 ha, zaś do jej stworzenia będzie potrzebne ponad 1 000 – 1 300 pracowników. Szacowany koszt inwestycyjny ma wynieść ok. 500 milionów dolarów, dzięki czemu będzie można uzyskać roczną produkcję energii elektrycznej na poziomie ok. 680 GWh. Felix Wachter z biura prasowego Juwi informuje, że w związku z zakończeniem preferencyjnego wsparcia do produkcji energii planuje się, że będzie ona sprzedawana na podstawie umów PPA (Power Purchase Agreement).

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.