Manor Renewable Energy rozpoczyna budowę nowej łodzi transportowej na potrzeby sektora wiatrowego

Manor Renewable Energy rozpoczyna budowę nowej łodzi transportowej na potrzeby sektora wiatrowego

Brytyjska firma Manor Renewable Energy, zajmująca się m.in. technologiami morskimi, ukończyła projektowanie i testowanie pierwszych podzespołów nowego statku, który służyć ma do transportu załóg do i z morskich farm wiatrowych.

Nowy, czterdziestometrowy statek zbudowany ma zostać w 2019 roku. Prace będą realizowane w własnej stoczni spółki w Portland w Dorset.

Na statku znajduje się miejsce dla 8 osób załogi oraz 20 techników instalacji wiatrowych.

Projekt nowej łodzi Manor jest jednym z przejściowych statków, większych niż obecnie produkowane. „Na rynku obecne są aktualnie łodzie transportowe o długości około 26 metrów, ale powoli przechodzi się na trzy – cztery razy większe”, mówi Toby Mead, dyrektor wykonawczy Manora.

„Nie ma obecnie na rynku jednostek pływających w środku tego zakresu. Wierzymy, że wykorzystanie tego rodzaju jednostek pozwoli zmniejszyć koszty operacyjne farm wiatrowych, a w konsekwencji koszty energii elektrycznej produkowanej przez te instalacje”, dodaje Mead.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.