Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Marzenie o eko podróży dookoła świata. Ekonomad w podróży po Ameryce Południowej – cz. III [WYWIAD]

Marzenie o eko podróży dookoła świata. Ekonomad w podróży po Ameryce Południowej – cz. III [WYWIAD]

Jeśli interesuje Cię, skąd czerpać motywację do prowadzenia ekologiczne trybu życia, ten wywiad jest dla Ciebie! Rodrigue Rabier Fuenzalida, francuski podróżnik, dokumentalista i założyciel organizacji pozarządowej w trzeciej części wywiadu mówi o swojej pracy, inspiracjach oraz kieruje ważny apel dla Polek i Polaków (cz. I, cz. II wywiadu).

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Wcześniej mieszkałeś w Krakowie. Co sądzisz o postawie Polek i Polaków wobec zmian klimatycznych?

Mieszkałem około 5 lat w Polsce, od 19 do 24 urodzin, głównie w Krakowie i Wrocławiu.

Obserwowałem różne postawy. Niektórzy ludzie, szczególnie młodzi, są bardzo świadomi problemów i zaniepokojeni obecną sytuacją.

Inni, w tym politycy, ignorują lub kategorycznie zaprzeczają sytuacji kryzysowej i ludzkiej odpowiedzialności za ten kryzys. Powodami takiego podejścia najczęściej są:
– wygoda,
– ignorancja,
– błędne przekonania lub brak wiedzy,
– pieniądze, interes finansowy.

Takie skrajne postawy w społeczeństwie zaobserwowałem jednak w większości krajów, które odwiedziłem do tej pory.

5
Kosz na śmieci własnej produkcji, napis w tłumaczeniu z j.hiszpańskiego: „bądźmy zmianą, którą chcemy zobaczyć!, źródło: Rodrigue Rabier Fuenzalida

Kiedy wpadłeś na pomysł, żeby założyć organizację pozarządową?  

Nie wpadłem na pomysł, żeby założyć organizację od razu. Uznałem to za konieczność po latach nauki o globalnych wyzwaniach, z którymi musimy zmierzyć się w tym stuleciu.

Większość z nich związana jest z industrializacją, przemysłem, kapitalizmem, neoliberalnym modelem gospodarczym, globalizacją i nadmierną konsumpcją.

W wieku 20 lat pomyślałem: „Cóż, jeśli niczego nie zmienimy, będziemy zgubieni”.

Chciałem zmiany, dlatego zacząłem badać rozwiązania dostępne na całym świecie, oceniać ich wady i zalety, tak aby zapewnić nam, jako ludzkości, długoterminową przyszłość. Tych rozwiązań jest naprawdę wiele. 

Jakie są najważniejsze projekty Eudaimon Earth Citizen’s Projects

Eudaimon, organizacja pozarządowa, którą założyłem ma obecnie 3 najważniejsze projekty:

Eudaimonpedia: biblioteka rozwiązań oraz narzędzi umożliwiających nam poprawę ogólnych warunków życia przy jednoczesnej poprawie sytuacji ekologicznej na Ziemi.

• Changemakers Network: sieć zaangażowanych w budowanie lepszej przyszłości i popularyzowanie ich pracy i projektów, tak aby zainspirowali jeszcze więcej ludzi.

Ścieżka świata: zestaw najlepszych praktyk, dzięki którym podróże mają dobry wpływ na społeczeństwo i środowisko. To właśnie testuję w swoim życiu przez ostatnie 2 lata.

Czy możesz polecić swoje ulubione książki i filmy o ekologicznym stylu życiu? 

Jedną z książek, które przyświecały mojej podróży po Ameryce Południowej, jest „Drawdown” (Spadek). Najbardziej wszechstronny plan odwrócenia globalnego ocieplenia” zredagowany przez Paula Hawkinga, gromadzący 100 rozwiązań, które mogą uratować ludzkość. Bardzo zainspirowało mnie też kilka książek o permakulturze i minimalizmie stylu życia.

Jeśli chodzi o filmy dokumentalne, które dość dobrze podsumowują problemy i pokazują część rozwiązań, to polecam „Seaspiracy “(„Ciemne Strony Rybołówstwa”, 2021), Chasing Corals („Ścigając koralowce”, 2017), a także „Breaking Boundaries: the science of our planet” („Świat na granicy: Nasza planeta oczami naukowców”, 2021).

Dwie z moich ulubionych animacji to Nausicaa (1984) i Princess Mononoke (Księżniczka Mononoke, 1997) ze Studio Guibli.

A nawet bardziej niż cokolwiek polecam kanały na YouTube: „Our changing climate” („Nasz zmieniający się klimat”), „Kurzgesagt, in a nutshell” („Kurzgesagt, w pigułce”) i „Andrew Millison”, które wykonują niesamowitą pracę i naprawdę pomagają w zrozumieniu globalnych problemów.

Mówiąc o filmach – jesteś w trakcie tworzenia własnego dokumentu. O czym będzie, jakie tematy będzie poruszać?

Dokument, nad którym pracujemy, nosi tytuł „Nave Tierra, Seeds on Change” (Nowa Ziemia, Nasiona Zmiany). To niezależny projekt robiony przez grupę młodych przyjaciół.

Prowadzimy go z dwoma osobami, Marisol Sanabrią (Argentynką i reżyserką) oraz Jorge Uribe (Kolumbijczykiem i dyrektorem ds. postprodukcji). Dokument opowiada o ludziach zaangażowanych w ekologiczne projekty w Andach Patagonii. Mówi o zaangażowaniu w permakulturę i biokonstrukcję, o stylu życia, wizji i ich filozofii.

Zobacz trailer filmu: 

Celem tego projektu jest przedstawienie pełnej nadziei drogi do pożądanej przyszłości. Nie pokazujemy w nim negatywnej wizji przyszłości, ale pomagamy kwestionować sens naszych działań i życia poprzez zadanie trzech egzystencjalnych pytań: skąd pochodzimy? Czym jesteśmy? Gdzie idziemy?

Zakończyliśmy już część produkcyjną, teraz pracujemy nad postprodukcją. Wokół tego projektu tworzymy różne treści na YouTube i Instagramie @navetierra.docu (głównie po hiszpańsku z tłumaczeniami), a także na moim Log-Booku, który gromadził rzeczy, których nauczyłem się podczas podróży i produkcji dokumentu.

Czy masz przesłanie do Polek i Polaków dbających o zmiany klimatyczne i ekologię? 

Tak! Przede wszystkim wiem, że sytuacja jest napięta i skomplikowana. Rozumiem niepokój i poczucie bezsilności, które może wywoływać obecna sytuacja, ale muszę to powiedzieć i zawsze to powtarzam: NIE PORZUCAJCIE NADZIEI!

Każdego dnia coraz więcej ludzi staje się świadomych i włącza się do walki: każda akcja na każdym poziomie jest ważna (indywidualna, zbiorowa, polityczna, korporacyjna i instytucjonalna).

Strzeżmy się pozorowanych zmian i greenwashingu, zostawmy telewizję i chrońmy się przed reklamami. Skupmy się na lokalnych działaniach i naszej najbliższej społeczności: sadźmy drzewa, wybierajmy godnych zaufania urzędników, twórzmy ogrody społecznościowe i sprzątajmy okolicę.

Wszystkie działania i decyzje mają znaczenie. Starajmy się podnosić świadomość naszych współpracowników, rodziny i przyjaciół. Pamiętajmy o życzliwości i dumie, która płynie z robienia właściwych rzeczy!

Dzielmy się swoimi motywacjami bez oceniania. Bądźmy inspiracją, której ludzie potrzebują. Motywujmy, będąc twórcami zmian, a zmiana, które wszyscy potrzebujemy, w końcu nadejdzie.

Zainspirował Cię Rodrigue? Śledź jego kanały na Instagramie i YouTube.

01 2020 Mingallegre 5
Rodrigue Rabier Fuenzalida, ekonomad.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.