Masywna instalacja solarna w Melbourne dostarczy prąd do 220 domów

Co jeżeli infrastruktura systemów OZE może być nie tylko funkcjonalna, ale także estetyczna? W taki sposób promuje ją włoski architekt Antonio Maccà. Zaprojektował on Sun Ray – ogromny kolektor fotowoltaiczny, który może zapewnić energię elektryczną dla 220 domów w Melbourne.

System rocznie produkować będzie 1100 MWh energii elektrycznej. Stworzony został w ramach miejskiego konkursu Land Art Generator Initiative i z myślą, że instalacje fotowoltaiczne w miastach mogą także funkcjonować jako małe, publiczne działa sztuki.

Fotowoltaika od Columbus Energy

 

Instalacja stworzona została dla Port Phillip w Melbourne. Sun Ray składa się z szeregu rzędów płaskich luster  wyposażonych w jednoosiowy tracker słoneczny. Lustra te odbijają światło słoneczne na znajdujący się wyżej liniowy reflektor Fresnela, który zbiera energię w postaci ciepła. Następnie ciepło jest transportowane do znajdującej się pod powierzchnią ziemi siłowni, a tam powstaje prąd elektryczny, trafiający do miejskiej sieci.

„Sun Ray ma stać się nowym symbolem energetyki odnawialnej i umożliwić realizację celów zerowej emisji gazów cieplarnianych w stanie Wiktoria”, mówi architekt, odpowiedzialny za projekt instalacji.

„To także atrakcja turystyczna dla Melbourne, która ujmuje światło jako zjawisko fizyczne i symbol źródła życia na ziemi. To miejsce to refleksji, relaksu, nauki i zabawy”.

Mieszkańcy i goście mogą korzystać z Sun Raya także jako przyjemnego, zacienionego miejsca. Lustra instalacji znajdować się mają nad publicznym parkiem, gdzie utworzą przyjemne, zacienione miejsce do odpoczynku.

Wyniki konkursu Land Art Generator ogłoszone zostaną 11 października tego roku.