Meble z odpadów hitem w Wielkiej Brytanii

Jeszcze nigdy zawartość kosza na śmieci nie prezentowała się tak dobrze. Wszystko za sprawą firmy Pentatonic, która wprowadziła na rynek nową markę nowoczesnych, modułowych mebli wykonanych wyłącznie z materiałów odpadowych.

Jednak w przeciwieństwie do konkurencyjnych przedsiębiorstw zaangażowanie brytyjskiej firmy w ochronę środowiska wykracza poza zwykły recykling. Dowodem na to jest serie mebli AirTool Chair i AirTool Foil Table, które wykonane zostały ze szkła, jakie wcześniej posłużyło do produkcji smartfonów.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Strona internetowa producenta zawiera ponadto listę śmieci wykorzystywanych przy produkcji każdego z wystawionych na sprzedaż mebla. Na przykład plastikowe butelki i dwadzieścia osiem aluminiowych puszek umożliwiło stworzenie dziewięćdziesięciu sześciu krzesełek AirTool z siedziskiem filcowym. Do mebli AirTool Foil wykorzystano 1 436 puszek aluminiowych oraz 190 płyt CD lub DVD. Brytyjską firmę wyróżnia jeszcze jeden element – w procesie produkcji nie biorą udziału żadne toksyny czy kleje.

Pentatonic, który posiada swoje biura w Londynie i Berlinie, w dziewięćdziesięciu procentach pozyskuje odpady do produkcji mebli z koszy na śmieci zlokalizowanych właśnie w tych miastach. Pozostałe dziesięć procent pochodzi z Tajwanu, gdzie znajduje się największe na świecie wysypisko szkła z zużytych smartfonów. Konsumenci także stają się częścią łańcucha dostaw, gdy zwracają stare, zużyte meble, które Pentatonic przekształca w całkowicie nowe.