Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Medale wytworzone z elektrośmieci zostaną wręczone podczas olimpiady w Tokio

Medale wytworzone z elektrośmieci zostaną wręczone podczas olimpiady w Tokio

Najbliższe Letnie Igrzyska Olimpijskie będą wyjątkowe pod wieloma względami. Jednym z nich jest innowacyjne podejście Japończyków do organizacji tej imprezy. Komitet Olimpijski odpowiedzialny za przygotowanie LIO w Tokio w 2020 r. postanowił bowiem promować ekologię do tego stopnia, że medale, które będą wręczane zwycięzcom poszczególnych dyscyplin, wykonano z tworzyw pochodzących z recyklingu.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Do wyprodukowania pamiątkowych krążków wykorzystano metale pozyskane ze zużytych odpadów elektronicznych: niepotrzebnych smartfonów, komputerów i pozostałej elektroniki. Łącznie przetworzono niemal 79 tys. ton elektrośmieci. Umożliwiło to odzyskanie 2700 kg brązu, 4200 kg srebra oraz 30 kg złota. Otrzymane w ten sposób surowce posłużyły do odlania medali, które zawisną na szyjach najwybitniejszych atletów.

Brązowe krążki wykonano ze spiżu (wytworzonego w 95% z miedzi i w 5% z cynku), srebrne odlano z czystego srebra, natomiast złote powstały z pozłacanego srebra.

Każdy medal posiada średnicę 85 mm. Na jego awersie znajduje się napis Tokyo 2020 oraz pięć kół olimpijskich. Rewers także zdobią koła olimpijskie, a oprócz nich znalazły się tam również: podobizna Nike, greckiej bogini zwycięstwa, i napis Games of the XXXII Olympiad Tokyo 2020. Za projekt medali odpowiada japoński designer Junichi Kawanishi.

Warto podkreślić, że w zbieranie surowców niezbędnych do wytworzenia krążków zaangażowani byli Japończycy – proces trwa już od kilku lat, a w ciągu pierwszych pięciu miesięcy jego funkcjonowania udało się zebrać ponad 500 ton elektrośmieci. Pochodzące z recyklingu krążki zostały już wykonane. Oficjalnie zaprezentowano je pod koniec lipca tego roku, a więc na rok przez rozpoczęciem Letnich Igrzysk Olimpijskich.

– Sport łączy świat i zapewnia wszystkim równe szanse i to jest jego istota. Pięćdziesiąt pięć lat temu dowiedzieliśmy się o tym, gdy gościliśmy sportowców w Tokio. W przyszłym roku będziemy ich gościć ponownie – podkreślił premier Japonii Shinzo Abe, cytowany przez portal polskieradio24.pl.

Wiele wskazuje na to, że Letnie Igrzyska Olimpijskie w Tokio staną się przykładem holistycznego podejścia do ekologii i troski o środowisko – już teraz wiadomo, że japoński koncern Toyota zaopatrzy organizatorów LIO w elektryczne i autonomiczne pojazdy.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.