Metro w Chile będzie zasilane zieloną energią

Według słów prezydent Chile – Michelle Bachelet, metro w stolicy kraju – Santiago, będzie w 60% zasilane dzięki wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii w 2018 roku. Wszystko dzięki dwóm podpisanym umowom: z dostawcą energii słonecznej oraz energii wiatrowej. Energia słoneczna w 48% procentach wypełni zapotrzebowanie metra w stolicy Chile, a resztę dopełni 12% uzyskiwane z farmy wiatrowej.

Farma fotowoltaiczna zostanie wybudowana przez firmę SunPower z siedzibą w Kalifornii, która należy w zdecydowanej większości do francuskiej spółki Total. Zlokalizowana będzie na granicy regionów Coquimbo i Atacama – zgodnie z umową, będzie dostarczać 300 GW/h energii rocznie. Inwestycja już się rozpoczęła, a zakończenie planowane jest do końca 2017 roku. Energia wiatrowa będzie pochodzić z farmy wiatrowej San Juan o mocy 185 MW. Turbiny, które zostały w niej zamontowane, dostarczył Vestas. Oświadczenie wydane przez wykonawcę daje do zrozumienia, że będzie to pierwsze metro zasilane głównie energią wytworzoną z odnawialnych źródeł energii.

Pozostałe 40% energii zostanie dostarczone przez chilijską firmę Chilectra. Inwestycje, które zostały podjęte, opiewają na 500 milionów dolarów. Biorąc pod uwagę, że metro w Santiago ma ponad 100 stacji i jest drugim pod względem wielkości w Ameryce Południowej, zaraz po Meksyku – inwestycja robi wrażenie. Dzięki tym inwestycjom Chile zaoszczędzi, ale również pozwoli wypełnić zobowiązania co do redukcji emisji CO2, zadeklarowane przez chilijski rząd na Konferencji Paryskiej.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Shell uruchomił stację wodorową w Londynie

Następny artykuł

Rośliny antysmogowe – co i jak?

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , , , ,