Meyer Burger rezygnuje z przeniesienia części sprzedaży do Chin

Meyer Burger poinformował o zmianie planów biznesowych i zaangażowaniu się w rozwój fotowoltaiki w Europie. Szwajcarski producent technologii, z których korzystają producenci ogniw i modułów fotowoltaicznych, zamierza pomóc w rozszerzeniu produkcji norweskiemu producentowi modułów REC Solar.

Prezes Meyer Burger Hans Brändle ogłosił, że “nieatrakcyjne marże w branży fotowoltaicznej skłoniły przedsiębiorstwo do zrewidowania planowanego przeniesienia części produkcji do Chin”. Początkowo transformacja przedsiębiorstwa miała na celu redukcję etatów w Szwajcarii i zwiększenie udziału na chińskim rynku fotowoltaicznym. Znaczna część sprzedaży i części serwisowej miały znaleźć się w Wuxi-Shanghai.

Fotowoltaika od Columbus Energy

W ramach umowy REC Solar wykorzysta sprzęt firmy Meyer Burger do zwiększenia mocy modułów HJT i SmartWire. Firmy poinformowały, że planowana jest również “współpraca z potencjalnym strategicznym partnerem niższego szczebla“. Współpraca z norweską spółką pozwoli Meyer Burger wykorzystać wartość ekonomiczną wysokowydajnej technologii produkcji modułów i zmniejszyć ryzyko standaryzacji. Ostateczna umowa o podziale zysku i wyłączności zostanie sporządzona w najbliższych miesiącach i zatwierdzona przez zarządy obu spółek.

Meyer Burger zakończył pierwsze półrocze 2019 roku z zyskiem netto na poziomie 1,8 mln CHF, co oznacza spadek w porównaniu z zeszłym rokiem, kiedy wyniki finansowe wynosiły 8,3 mln CHF. Sprzedaż netto spadła do 123 milionów CHF z 232 milionów CHF w pierwszych sześciu miesiącach 2018 roku. Oznacza to stratę 21 milionów CHF – przed odliczeniem odsetek i podatków – czyli spadek z 15 milionów CHF zysku rok do roku.