Microsoft wprowadził 4-dniowy tydzień pracy. Efekt zaskoczy ekologów

Microsoft wprowadził 4-dniowy tydzień pracy. Efekt zaskoczy ekologów

Wszystko wskazuje na to, że z powodu zmian klimatycznych tydzień pracy może się w przyszłości skrócić. Microsoft zrobił test – dla środowiska ma to zbawienny efekt. 

Japoński oddział Microsoftu wprowadził testowo 4-dniowy tydzień pracy. Eksperyment nazywał się „Work Life Choice Challenge” i odbył się w sierpniu – pracownicy mieli dzień wolny w każdy piątek. W biurach prowadzone były videokonferencje, by oszczędzić czas na dojazd, a spotkania skrócono do 30 minut. Efektywność pracy osób zatrudnionych w Microsoft wzrosła o 40%.

4-dniowy tydzień pracy ma też zbawienny wpływ na środowisko. Zużycie energii elektrycznej zmalało o 23%, pracownicy rzadziej drukowali dokumenty – odnotowano spadek zużycia papieru aż o 58,7%! Badanie objęło 2300 osób, które po zakończeniu eksperymentu wypełniały ankiety. Z raportu wynika, że pracownicy byli bardziej wypoczęci, lepiej skoncentrowani, mieli też większą ochotę do wykonywania zadań, które wcześniej nie sprawiały im satysfakcji. Aż 92% ankietowanych przyznało, że eksperyment firmy ocenia pozytywnie.

Eksperyment będzie powtórzony w 2020 roku i jeśli znów wyniki będą pozytywne, zarząd Microsoft rozważy wprowadzenie 4-dniowego tygodnia pracy na stałe w oddziałach na całym świecie.

Japonia to kraj, w którym pracownicy umierają z przepracowania. Pierwszy przypadek śmierci z tego powodu odnotowano w 1969 r. W tej chwili rocznie umiera tam 10 tys. osób, zwykle z powodu zawału i innych zaburzeń związanych z krążeniem. Ten typ zgon ma nawet w Japonii swoją nazwę: karōshi.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.