Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Mieszkańcy osiedla w Gdyni sami stworzyli sąsiedzką rabatę

Mieszkańcy osiedla w Gdyni sami stworzyli sąsiedzką rabatę

O estetykę wokół zabudowań zazwyczaj dbają samorządy i spółdzielnie miejskie. Kiedy jednak zawodzą, a teren jest zaniedbany, czasem trzeba wziąć sprawy w swoje ręce! Tak jak mieszkańcy pewnego budynku w Gdyni.

Reklama

Żeby było zieleniej

Teren wokół domostwa przy ulicy Dickmana 38 w Gdyni nie wyglądał zachęcająco. Ponadto mieszkańcy bloków dobrze wiedzą, że z czasem zaczyna brakować kontaktu z naturą, który mógłby zapewnić własny ogród. Dlatego animatorzy Laboratorium Innowacji Społecznych wyszli z inicjatywą, aby zaktywizować sąsiadów. Wszyscy zjednoczyli się we wspólnej pracy, aby zagospodarować przestrzeń i stworzyć estetyczne i zielone miejsce.

Łączmy się!

Okazuje się, że akcja ta ma nie tylko charakter oddolny. Fundusze na nią postanowił przeznaczyć również urząd miasta. Wszystko po to, aby nie tylko poprawić wygląd zieleni miejskiej, ale również bardziej zjednoczyć mieszkańców we wspólnym działaniu.

Chcemy, żeby działania inwestycyjne miasta, w ramach rewitalizacji, miały też wymiar sąsiedzki. Dlatego część funduszy przeznaczonych na rewitalizację dedykujemy mikro-działaniom z mieszkańcami w ich najbliższym sąsiedztwie. Mogą to być działania integrujące, jak wspólna nauka szydełkowania albo działania podwórkowe, np. zakładanie ogrodów przyblokowychwyjaśnia Barbara Marchwicka, Kierownik Sekcji Użytkownika, Dział Inwestycji, Pełnomocnik Prezydenta ds. Przestrzeni Publicznych.

Zakasać rękawy i do roboty!

Prace rozpoczęły się 21 października. Wspólna rabata  została ozdobiona imponującą kolekcją roślin. W ciągu trzech godzin udało się posadzić ponad 100 krzewów, 50 bylin oraz 200 roślin cebulowych. Wszystko odbyło się zgodnie z zaleceniami sanepidu, aby nie narazić nikogo na zarażenie. Całość zabezpieczono ściółką z kory. Żeby wszyscy mogli cieszyć się zielenią zamontowano również ławki i kosz na śmieci.

Ta inicjatywa to efekt wspólnych działań animatorów Laboratorium Innowacji Społecznych oraz mieszkańców, którzy, choć nie mają własnościowych ogródków, postanowili zagospodarować wspólną przestrzeń i stworzyć zielone miejsce, służące wszystkim sąsiadom. Kolorowa rabata przed blokiem to kontynuacja idei ogrodu sąsiedzkiego, który powstał wiosną 2019 roku na tyłach budynku.

Mam nadzieję, że to piękna i ważna zmiana dla mieszkańców, którzy naprawdę ciężko pracowali przez ponad trzy godziny, wykazali dużo entuzjazmu i zaangażowania. Mieszkańcy mają już kolejne pomysły na to, jak uatrakcyjnić teren wokół budynku. Zaproponowano m.in. posadzenie żywopłotu, który odgrodziłby chodnik od parkingu. Mamy więc nadzieję na kontynuację sąsiedzkich działań mówi Alicja Brzoskowska, koordynatorka akcji z ramienia Laboratorium Innowacji Społecznych.

Dalsze prace remontowe może zasilić Fundusz Sąsiedzki kwotą nawet 2 tysiące złotych. Autorzy akcji już zapowiedzieli dalsze składanie wniosku. Cała akcja jest przedłużeniem zeszłorocznej inicjatywy budowy ogródka sąsiedzkiego, która zakończyła się sukcesem.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.