Czyste powietrze

Minister środowiska informuje: wartość wniosków złożonych w programie Czyste Powietrze wynosi 1,7 mld zł

Na XXIX Forum Ekonomicznym w Krynicy Zdroju minister środowiska Henryk Kowalczyk poinformował, że pomoc finansowa dla potencjalnych beneficjentów programu Czyste Powietrze opiewa na kwotę 1,7 mld zł.

Minister środowiska Henryk Kowalczyk zaznaczał, że spośród blisko 80 tys. wniosków, jakie złożono, już ponad połowę stanowią te, co do których wojewódzkie fundusze ochrony środowiska wydały pozytywne decyzje. Szef resortu środowiska podkreśla, że program realizowany jest w konsekwentny i systematyczny sposób. Poinformował również, że szacunkowa wartość dotacji opiewa na kwotę 1 mld 700 mln zł.

Obecnie dystrybutorem programu Czyste Powietrze są wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Zainteresowani dofinansowaniem antysmogowych inwestycji do nich właśnie mogą kierować wnioski o dotacje. Sieć dystrybucyjna – na zasadzie dobrowolności – jest rozszerzana o samorządy. Obecnie z wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska współpracuje już ponad 400 gmin. W ten sposób otwarty został kolejny kanał dystrybucji programu, co dodatkowo zwiększa zasięg jego oddziaływania – podkreślał minister.

Wymiana źródeł ciepła i kompleksowo przeprowadzana termomodernizacja domów jednorodzinnych ma zmniejszyć emisję CO2 o 17 mln ton rocznie. Program Czyste Powietrze ma nie tylko powinien ograniczyć emisję pyłów, ale także realizować cele polityki klimatycznej.

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Wietnamskie słomki z trawy. Czy zastąpią plastik?

Jedna z wietnamskich firm wpadła na genialny pomysł produkcji słomek z trawy o nazwie turzyca, która rośnie w dolinie Mekongu. Trawa ma sztywną strukturę, trzeba ją przyciąć i wyczyścić w środku. Można ją produkować na dwa sposoby. Pierwszy polega po prostu na czyszczeniu i owinięciu w liście bananowca. Drugi zapewnia bardziej trwałą konstrukcję poprzez obróbkę termiczną i palenie w piecu. Wówczas słomka przetrwa nawet 10 dni.

Niemcy osiągną 52 GW z fotowoltaiki w przyszłym roku. Nowy cel to 98 GW

Od stycznia do sierpnia tego roku Niemcy wybudowali elektrownie PV o łącznej mocy 2,7 GW. Sumując wszystkie instalacje na terenie kraju, zaczęli dysponować potencjałem o mocy 48,65 GW. Natomiast wynik z końca 2018 roku dawał niemieckiej fotowoltaice udział na poziomie około 7,3% w miksie energetycznym.