Minister środowiska informuje: wartość wniosków złożonych w programie Czyste Powietrze wynosi 1,7 mld zł

Na XXIX Forum Ekonomicznym w Krynicy Zdroju minister środowiska Henryk Kowalczyk poinformował, że pomoc finansowa dla potencjalnych beneficjentów programu Czyste Powietrze opiewa na kwotę 1,7 mld zł.

Minister środowiska Henryk Kowalczyk zaznaczał, że spośród blisko 80 tys. wniosków, jakie złożono, już ponad połowę stanowią te, co do których wojewódzkie fundusze ochrony środowiska wydały pozytywne decyzje. Szef resortu środowiska podkreśla, że program realizowany jest w konsekwentny i systematyczny sposób. Poinformował również, że szacunkowa wartość dotacji opiewa na kwotę 1 mld 700 mln zł.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Obecnie dystrybutorem programu Czyste Powietrze są wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Zainteresowani dofinansowaniem antysmogowych inwestycji do nich właśnie mogą kierować wnioski o dotacje. Sieć dystrybucyjna – na zasadzie dobrowolności – jest rozszerzana o samorządy. Obecnie z wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska współpracuje już ponad 400 gmin. W ten sposób otwarty został kolejny kanał dystrybucji programu, co dodatkowo zwiększa zasięg jego oddziaływania – podkreślał minister.

Wymiana źródeł ciepła i kompleksowo przeprowadzana termomodernizacja domów jednorodzinnych ma zmniejszyć emisję CO2 o 17 mln ton rocznie. Program Czyste Powietrze ma nie tylko powinien ograniczyć emisję pyłów, ale także realizować cele polityki klimatycznej.