Minister Szyszko zadowolony ze swojego udziału w konferencji klimatycznej w Bonn

„Polska pokazała na szczycie klimatycznym w Bonn, że potrafi rozmawiać ze wszystkim krajami na świecie” – skomentował swój udział w 23. szczycie klimatycznym, który odbył się niedawno w Bonn. Minister chwalił się sukcesami na konferencji „Kampania edukacyjna STOP SMOG” w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

Minister Środowiska zadeklarował jednocześnie, że przyszłoroczny szczyt, który odbędzie się w Katowicach, będzie miał na celu podsumowanie wypracowanego konsensusu w sprawie działań dążących do realizacji postanowień szczytu w Paryżu.

Jak mówił Szyszko, podczas ostatnich trzech szczytów klimatycznych Polska dała się poznać jako partner, który wie, o czym mówi, i potrafi rozmawiać ze wszystkimi partnerami. Szef resortu środowiska mówił także, że Polska umie prezentować swoje sukcesy i pozycję.

„Spędziliśmy dwa tygodnie w Paryżu, dwa tygodnie w Marrakeszu i dwa tygodnie w Bonn. Jestem dumny z powrotów ze szczytów klimatycznych z ostatnich trzech lat. Już w Paryżu mieliśmy dużą, dobrze przygotowaną kilkunastoosobową grupę, która negocjowała sprawy związane z prezentacją polskich osiągnięć, poprzez Marrakesz, gdzie ona powiększyła się o kilkanaście osób, doszliśmy do sytuacji, w której w Bonn mieliśmy grupę kilkudziesięciu młodych ludzi, mówiących świetnie po angielsku. Oni nie mieli żadnych kompleksów w stosunku do nikogo i uczestniczyli we wszystkich ważnych spotkaniach. Nasze stoisko się wyróżniało na tle innych” – skomentował minister Szyszko. Dodał jednocześnie, że w Bonn nasz kraj spotkał się z zaufaniem i sympatią innych uczestników.

Szyszko kontynuował: „Około drugiej w nocy przy pełnym aplauzie zapadła decyzja, że COP24 (kolejny szczyt klimatyczny – przyp.red.) odbędzie się w Katowicach. Będziemy gościli cały świat i mam nadzieję, że dzięki dobrej współpracy ze wszystkimi krajami świata będziemy starali się osiągnąć to, co wydaje się niemożliwe. Chcemy wypracować konsensus dla działań na zgodnych z porozumieniem paryskim”.

Szczyt w Katowicach ma odbyć się w dniach 3–14 grudnia 2018 roku. Będzie to 24. Konferencja Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu – tak brzmi pełna nazwa COP24. Jednocześnie odbędzie się 14. Spotkanie Stron Protokołu z Kioto oraz 1. Konferencja Sygnatariuszy Porozumienia Paryskiego.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Enel przewiduje wzrost o 7,8 GW

Następny artykuł

Yingli rozpoczęło budowę 100-megawatowej farmy PV w Chinach

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , ,