Ministerstwo ma pomysł na finansowanie programu Energia Plus?

Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii, zadeklarowała, że jej resort do końca lutego tego roku przedstawi plan finansowania programu Energia Plus. Znajdą się w nim informacje m.in. o produktach bankowych z sektora komercyjnego i krajowego.

Jesteśmy już po pierwszych uzgodnieniach zarówno z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, jak i z bankami komercyjnymi, nad uruchomieniem instrumentów finansowych, produktów bankowych – powiedziała Emilewicz, odnosząc się do pyta o finansowe zaplecze programu Energii Plus, z którego będą mogli skorzystać właściciele budynków jednorodzinnych i ich rodziny. Minister zadeklarowała również, że pierwsze inwestycje dotowane z programu ruszą jeszcze w tym sezonie budowlanym.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Ministerstwo zakłada, że średni koszt instalacji fotowoltaicznej dla rodziny wynosi około 20-27 tys. złotych. Jak mówi Emilewicz: – To oznacza, że przy dobrze sformatowanym produkcie bankowym, koszty kredytu na zakup instalacji mogą się spłacać wprost nie z kapitału, nie z konta właścicieli domu, ale po prostu z oszczędności, jaką mają z tytułu opłat za energię elektryczną.

Przypominamy, że rządowy program Energia Plus zakłada możliwość produkcji energii ze źródeł odnawialnych na potrzeby własne gospodarstwa domowego i odsprzedaż nadwyżki do sieci energetycznej. Do opracowania programu powołany został przez premiera Mateusza Morawieckiego specjalny, międzyresortowy zespół, którego działaniami będzie kierowała Emilewicz.

źródło: wnp.pl